С ушенето на дрехите през зимата е истинско предизвикателство - ако искате дрехите да изсъхнат бързо, трябва да увеличите силата на отоплението. Това обаче повишава влажността във въздуха и може да предизвика образуването на мухъл, а сметката за ток стига до небето.
Ако пък решите да пестите електроенергия, дрехите остават влажни сякаш завинаги и висят на сушилката за дрехи дни наред. Къщата се пълни с дрехи, които току що са изпрани, още съхнат или чакат да бъдат сгънати и прибрани в гардероба.
Всичко става още по-трудно, когато дойде време за сушене на чаршафите на 4-членно семейство - трудно се намира място за прането, а понякога и чистите калъфки не достигат, защото изпраните все още са леко влажни.
Този битово-финансово-екологичен проблем има своето съвременно и интелигентно решение и то е сушилня. Това е един от уредите, които смятаме за излишни до момента, в който не влязат у дома. После се чудим как сме живели без тях.
Сушилнята помага да държите дрехите си под контрол - времето между слагането в пералнята на мръсните тениски до сгъването им и прибирането в гардероба се скъсява от няколко дни до 2-3 часа.
В хубавите сушилни дрехите се изсушават добре без да се намачкват и гладенето почти ще изчезне като ангажимент от ежедневието ви. Има различни програми за сушене дори на фини дрехи като дамски ризи.
Когато имате сушилня, ще видите, че нямате и нужда от толкова много дрехи - всичко любимо съхне бързо и е готово отново за обличане още на следващия ден. Няма никога повече да изпадате в паника, че не сте изпрали определена дреха, която ви трябва за следващия ден. Просто перете, пускате в сушилнята и готово - на другия ден дрехата е готова за нови подвизи.
Когато избирате сушилня, е добре да се информирате и за постъпките, които компаниите правят за запазване на климата. Не защото е модерно, а защото ние всички живеем в тази среда и е важно както качеството на въздуха, който дишаме, така и да запазим природата във вида, в която я познаваме и обичаме.
Една от компаниите, които успяват да намерят баланса между качествен уред и отговорност към околната среда е Bosch. Компанията полага целенасочени усилия да създава все по-екологични уреди, с мисъл за сметките ви за ток, но и за планетата, на която трябва да продължим да живеем.
В новата серия сушилни на Bosch охлаждащият агент, който втечнява парата от сушенето на дрехите е с възможно най-нисък въглероден отпечатък в сравнение с останалите използвани агенти за охлаждане. Освен това системата на сушилня с термопомпа на Bosch позволява използването на един и същи топъл въздух за целия цикъл на сушене, вместо да работи с нови и нови количества хладен въздух, който да се затопля. Това спестява както допълнително натоварване на бюджета за електричество, така и спестява изхвърлянето на CO2 в природата.
Ако се чудите дали “си струва” да се полагат тези усилия и от фирмите, и от потребителите с избора на специални технологии, конкретни модели сушилни и т.н., нека си припомним историята с озоновата дупка и вредните аерозоли в дезодорантите.
Преди няколко десетилетия светът осъзна, че някои аерозоли вредят на озоновия слой. Проблемни бяха хладилниците, дезодорантите и какво ли още не. Тогава организираните действия на всички производители и смяната на един вид газ с друг в световен мащаб направиха така, че да спре изпускането на фреони в атмосферата. До 2050 г. се очаква озоновата дупка изцяло да се затвори.
Ето защо е важно, когато избираме уредите си, да мислим и за настоящите си сметки за ток, но и за ефекта, който нашият избор ще окаже върху природата в дългосрочен план.