Ч ингис хан, чието рождено име е Темуджин, се ражда в Монголия.
Вероятната му година на рождение е 1162 г., макар че историческите източници нямат консенсус в това отношение.
Впоследствие този човек се превръща в един от най-жестоките воини на всички времена и първия велик хан на Монголската империя.
Бащата на Чингис хан е убит, когато той е само на 9 години. Тогава с майка му са прокудени от селището и са принудени да се борят за оцеляването си.
Чингис хан е описван като слабо и плашливо дете, но пък чаровно. Именно чарът успява да му спечели много поддръжници в бъдеще.
Природното му умение да създава съюзи му позволява да обедини много номадски племена в Североизточна Азия и да създаде мощна армия. Веднъж щом разполагал с това, той организирал редица завоевателни кампании в Централна Азия, Китай, днешен Иран, Туркменистан, Узбекистан и Афганистан.
Военната му тактитка била семпла. Той никога не оставял вражески лидер жив и напредвал в усвояването на още и още територии.
Той убил около 40 милиона души
Завоевателните мисии на монголците се смятат за едни от най-смъртноносните и кървави въоръжени конфликти в човешката история.
Когато монголската армия атакувала селища, тя обикновено избивала повечето хора в тях.
Не е много лесно да се уточни точния брой на убитите по време на управлението на Чингис хан, но според някои историци броят достига до 40 милиона души.
В своята книга „Чингис хан: Живот, смърт и възкресение“ Джон Ман обяснява, че в началото на 12-и век династията Цин докладва за 7,6 милиона домакинства в Северен Китай. След като монголците завладяват Китай през 1234 г. и провеждат своето първо преброяване, те отчитат 1,7 милиона домакинства.
Когато завладяли Багдад, монголците убили около 800 000 жители на града. При атаката на град Мерв броят на жертвите се оценява на около 1,3 милиона души.
В своята книга „По-добрите ангели от нашата природа“ Стивън Пинкър разказва за бруталните кланета в градовете. Хората били нареждани в редици и принуждавани да стоят с лице към монголската армия. На всеки воин, снабден с бойна брадва, било възлагано да убие по 10, 50, а понякога и 100 души.
1 750 000 убийства за час?
Според една легенда Чингис хан убил 1,75 милиона души в рамките на един час, но тъй като това е физически невъзможно, следва да предполагаме, че става въпрос за хора, убити от него и армията му.
Легендата е свързана с атаката на град Нишапур в днешен Иран през април 1221 г.
Всичко започва, когато един от зетьовете на Чингис хан – Токучар, е убит от стрела, изстреляна от местен воин, след като градът официално се бил предал, а след това възстанал срещу армията на Чингис хан.
Хан, който бил известен със своята политика на „един шанс за предаване“, най-вероятно не е имал причина да убива всички, но според легендата дъщеря му го моли за това да убие всички 1,75 милиона жители на града, за да отмъсти за смъртта на съпруга ѝ.
Според някои източници тя искала всички след това да бъдат обезглавени, а черепите им да бъдат скупчени на пирамида.
Според персийския хроникьор Ата-Малик Джувайни, който пише за разрушението на Нишапур 40 години по-късно: „Монголците точно бяха слезли от стените и започнаха да колят и плячкосват...След това те докараха всички оцелели, мъже и жени, на открито; и ...беше наредено градът да бъде опустошен по такъв начин, че мястото да може да бъде разорано след това; и...дори котките и кучетата да не бъдат оставяни живи.“
Чингис хан открива силата на психологическата война
Чингис хан използвал много проста техника по време на своите завоевания – терор. Той не само убивал и разрушавал, ами и се подсигурявал, че всички оцелели ще разпространят историята за случилото се, за да знаят всички какво става, когато не се предадеш на монголската армия.
Когато Чингис хан решавал да убие населението на един град, той наистина имал предвид цялото население. Нито един мъж, жена, дете или животно не били пощадявани с изключение на няколкото избрани да станат свидетели на ужаса, за да могат после да говорят за него.
Този метод бил ефективен, защото според някои историци той довел до това цели градове да се предават веднага щом видят, че монголската армия наближава.
Всеядни
Монголската армия била постоянно в движение. В началото на 13-и век Чингис хан разполагал с повече от 100 000 войници и където и да отидела армията, животните и семействата я следвали.
Тъй като кобилешкото мляко било много важна част от диетата им, монголците водели със себе си стотици хиляди животни. Сред тях имало не само коне, но и говеда и волове. Жените и децата на войниците също вървяли най-отзад.
Животът в постоянно движение означавал трудното снабдяване с храна, затова монголците консумирали каквото месо им попадне.
Това включвало всякакви животни от мармоти до плъхове, кучета и диви хамстери. Има легенди дори за това, че по време на окупация, когато храната свършела, те изяждали собствените си войници. В тези истории не се уточнява дали това били починали воини или били специално убивани за тази цел.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!