П овишената смъртност на хората, които обичат да прекарват време през малките часове на нощта може да се дължи на по-честото тютюнопушене и по-високата консумация на алкохол, казват учени провели голямо проучване сред хора във Финландия.
„И тук е важно да отбележим, че не става въпрос за самия хронотип [дали предпочитате сутрините или вечерите], който е опасен, а по-скоро за свързаните с този начин на живот навици", каза съавторът на изследването Яако Каприо, професор по генетична епидемиология в университета в Хелзинки във Финландия, пред Live Science.
В предишни проучвания учените открили повишени нива на смъртност сред хората, които стоят до късно в сравнение с тези, които предпочитат сутрините, но не са взимали предвид разликите в консумацията на алкохол и цигари при участниците. Този пропуск затруднил преценяването на това, кое увеличава риска от смъртност.
Night owls may die earlier because they tend to drink and smoke more, study suggests https://t.co/JbCdlDW1Tn
— Live Science (@LiveScience) June 16, 2023
Каприо и колегите му обаче анализирали данните свързани със здравето и начина на живот на повече от 23 000 души, живеещи във Финландия, за да разберат дали да бъдеш „нощна птица“ пряко влияе върху риска от по-ранна смърт. Констатациите са публикувани в списанието Chronobiology International.
В проучване, проведено през 1981 г., участниците - които по онова време били на средна възраст 41 години - сами съобщили за своите навици свързани с пушене и пиене. В попълнения от тях въпросник трябвало да отговорят коя част от денонощието им е най-приятна – дали предпочитат сутрините или вечерите.
Повече от 8700 участници са починали по време на 37-годишния период на проследяване, който приключил през 2018 г. Анализирайки здравните досиета на участниците, събирани през това време, изследователите установили, че хората, които определено предпочитали вечерите имали 21% повишен риск от смъртност по каквато и да е причина в сравнение с тези, които предпочитали сутрините.
В този първоначален анализ се взимали предвид само възрастта и пола на участниците, но втория отчели и допълнителни фактори, които биха могли да повлияят на риска от смъртност, като индекса на телесна маса (ИТМ), продължителността на съня, образователна степен, процент хронични заболявания, консумацията на алкохол и тютюнопушенето. След като изследователите отчели тези допълнителни фактори, общият риск от повишена смъртност на „нощните птици“ спаднал до само 9%.
In a World Designed for Morning People, Night Owls May Die Earlier — https://t.co/Fka5sfvlg5 pic.twitter.com/A2xAcNZlxA
— Mental Floss (@mental_floss) April 16, 2018
Защо рискът намалял повече от половината? Екипът установил, че по-голямата част от повишения риск от смъртност се дължал на по-високата консумация на алкохол и по-честото пушене сред вечерните хора, отколкото при сутрешните хора, няма обаче разлика между вечерните и сутрешните хора, които пият малко и не пушат.
Нещо повече, според анализ, който отчитал разликите във възрастта и пола, се установило, че нивата на смъртност, дължащи се на заболявания, свързани с алкохола, както и случайното алкохолно натравяне били с 92% по-високи сред хората, които предпочитат да стоят до късно, в сравнение с хората, които предпочитат да стават рано. Смъртта от рак на дихателните пътища причинен от тютюнопушене, е била със 78% по-висока сред „нощните птици“. И двата вида риск намалели "значително", когато били отчетени допълнителните фактори, свързани с начина на живот -включително алкохол и пушене. Тези констатации допълнително подкрепят идеята, пушенето и пиенето, не оставането до късно, повишават риска от смъртност при „нощните птици“, пишат авторите.
„Останалите 9% увеличение на смъртността сред хората, които обичат да стоят до късно, е малко вероятно да са пряко следствие от късното им лягане“, каза Каприо.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!