О бщите усилия винаги водят до резултати.
Добри или лоши, това зависи от мотивацията и крайната цел на групата.
На 23 август 1989г., точно 50г. след подписването на пакта Рибентроп-Молотов, 2 млн. души от Литва, Латвия и Естония се хващат за ръце и образуват жива верига с дължина от 670км в знак на опълчването си срещу власта в СССР.
Мирна демонстрация, която обединява около ¼ от тогавашното население на трите балтийски страни, чието единствено желание е независимост.
Към пакта Рибентроп-Молотов от 23 август 1939г., познат още като Пакта за ненападение между Германия и Съветския съюз, е приложен таен протокол, който определя границите на териториите в Източна Европа, които двете страни биха си поделили при евентуална възможност.
Съветската пропаганда обаче напълно отрича съществуването на подобен таен протокол и съответната окупация и твърди, че трите балтийски страни доброволно са избрали да се присъединят към Съветския съюз.
В навечерието на 50-тата годишната от подписването на договора напрежението между Москва и балтийските страни нараства все повече.
В зората на перестройката масовите улични демонстрации стават все популярни на запад, където граждани на Ню Йорк, Отава, Лондон, Стокхолм, Сиатъл, Лос Анджелис, Пърт излизат на улицата в подкрепа на жертвите на политическия режим в СССР.
Протести срещу пакта Рибентроп-Молотов има в трите балтийски столици през 1987г. и 1988г., но кулминацията на събитията се очаква да настъпи на 50-тата годишнина от сключването на договора.
Не е ясно кой точно предлага идеята за жива верига, но се смята, че тя е приета на тристранна среща между представители на балтийските страни на 15 юли 1989г. в естонския град Пярну.
Официалното съгласие между балтийските активисти е подписано на 12 август в Цесис, Латвия.
Местните комунистически формации одобряват протеста, а междувременно петиции срещу съветската окупация събират хиляди подписи всеки ден.
Организаторите изготвят карта и очертават всички малки и големи населени места, през които ще премине живата верига, като главната цел е тя да не се прекъсва.
Подготвени са автобуси, които безплатно да извозват онези хора, които нямат възможност да си осигурят транспорт.
Организацията на протеста вълнува дори хора от провинцията, които до този момент не са били ангажирани в подобни граждански демонстрации.
Някои работодатели отказват да отпуснат на работниците си почивен ден, тъй като 23 август се пада сряда, докато други реагират много по-отзивчиво и дори осигуряват транспорт на служителите си.
В деня на самото събитие местните радиостанции съдействат с организацията и координацията на хората в различните населени места.
В Естония денят е обявен за национален празник.
Балтийските движения за независимост изпращат обща декларация до целия свят и европейската общност, в която обявяват пакта Рибентроп-Молотов за незаконен и определят действията на СССР като нарушаващи човешките права.
Живата верига свързва трите балтийски столици – Вилнюс, Рига и Талин, преминавайки през по-малки населени места, магистрали, черни пътища и прочие.
Участниците в живата верига хващат ръцете си за 15 минути в 19 часа местно време, след което на отделни места има мирни демонстрации, по време на които протестиращите пеят националистични песни.
Живата верига, заедно с Пеещата революция, помага за популяризирането на балтийския проблем на Запад, което пък ускорява процесите по придобиване на независимост от СССР.
Документи, които пазят спомена за Балтийския път (с това название е позната живата верига от 23 август 1989г.), са част от списъка за запазване на световната памет на ЮНЕСКО.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!