А мерикански учени вярват, че може да са разкрили защо косата побелява с напредване на възрастта, цитирайки клетките, произвеждащи пигменти, които губят способността си да узряват.
Спряното развитие засяга незрели клетки, които иначе биха се развили в меланоцити, които придават на косата естествения цвят или нюанс. Екипът от Нюйоркския университет изследва процеса при мишки, които имат идентични клетки за цвят на козината.
Те казват, че работата може да осигури основата за обръщане на процеса на побеляване.
Според Британската асоциация на дерматолозите работата върху меланоцитите също може да помогне за нашето разбиране и лечение на някои видове рак и други медицински състояния.
Cause of grey hair may be 'stuck' cells, say scientists https://t.co/Z71xFkUarx
— BBC News (World) (@BBCWorld) April 19, 2023
Как побелява косата?
Косата ни расте и пада през цялото време - това е нормален цикъл, който се случва през целия ни живот. Новата коса расте от космените фоликули, намиращи се в кожата, където са и меланоцитите, произвеждащи пигмент. Меланоцитите непрекъснато се разпадат и обновяват. Нови се правят от стволови клетки и изследователите смятат, че именно тези клетки остават „заседнали“ в неопределеност при хора, чиято коса е побеляла.
Екипът от учени използва специални сканирания и лабораторни техники, за да проучи процеса на стареене на клетките. Тъй като косата остарява, пада и след това многократно израства отново, нарастващият брой меланоцитни стволови клетки стават бавни в работата си.
Стволовите клетки спират да се движат около фоликула и се фиксират, като по този начин не успяват да узреят до пълноценни меланоцити. Без да се произвежда пигмент, косата става сива, бяла или сребриста.
„Нашето проучване допълва основното ни разбиране за това как стволовите клетки на меланоцитите работят за оцветяване на косата“, каза водещият изследовател д-р Ки Сън, пред списание Nature. "Новооткритите механизми повишават възможността същото фиксирано позициониране на меланоцитни стволови клетки да съществува при хората. Ако е така, това представлява потенциален път за обръщане или предотвратяване на побеляването."
Не за първи път учените предполагат, че побеляването на косата може да е частично обратим процес.
Лошото хранене е една възможна, лечима причина за преждевременно побеляване.
Някои изследователи твърдят, че стресът може да допринесе за побеляването на човешката коса и предполагат, че премахването на тревожността може да възстанови процеса на пигментация - поне за известно време. Други изследвания предполагат, че генетиката или нашето ДНК отчасти определя кога ще побелеем.
Докато някои предпочитат да скрият сивата си коса с боя, други я приемат. Някои дори избират да изпреварят природата и преждевременно боядисват косата си в сребристо, бяло или сиво. Според списание Glamour, сребристата коса е „пролетната тенденция за цвят на косата, която готините момичета използват“.
„Забелязахме по-специално един нюанс, който се налага. Oyster grey е свежата, прохладна, перлена цветова тенденция, която се появява в цял Instagram“, се казва в статията.
Фризьорът Люк Хършесън, наскоро каза за британския Vogue: „В един момент беше голям проблем да имаш сива коса, но сега не отъждествяваме сивата коса със „старостта“ – толкова много хора го правят.“
Експертите съветват да не скубете сивите си коси. Това няма да попречи на следващите, който растят от същия фоликул, да бъдат отново сиви. Ако повредите космения фоликул, може да е трудно да порасне нова коса, което означава, че може да останете с по-малко коса или дори плешиви петна.
Д-р Юсур Ал-Нуайми от Британското общество за коса и нокти каза, че здравето на скалпа е важно за поддържането на добър растеж на косата, особено с напредване на възрастта
„Неотдавнашното проучване при мишки допълва нашето разбиране за космения фоликул и как функционират клетките, произвеждащи пигмент. Вече откриваме повече за потенциала на терапиите със стволови клетки за състояния, включително загуба на коса, и проучвания като това, с нови открития относно клетките, произвеждащи цвят, може да доведе до набор от бъдещи възможности за лечение на нашите пациенти."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!