П риказката за русалките не е абсолютна измислица.
Те наистина съществуват и вероятно няколкото приказки за тях са произлезли от някакъв елемент от реалността.
В Корея живее общност, която е домът на истинските русалки. Те принадлежат към общността Хаениео (Haenyeo). Това е невероятна общност от жени фрийдайвъри, която живее на остров Джеджу. Тези жени са кралиците на замръзналите води на Южнокитайско море, които се гмуркат без модерно оборудване дори в зряла възраст.
Кои са жените Хаениео? Те са „90-годишните русалки на Корея“.
Тези жени продължават да се представят с невероятна ловкост и издръжливост, огъвайки се и движейки се грациозно под водата като истински русалки. Това е общност от възрастни жени главно защото по-младите поколения са избрали други кариери. Тези водолази се гмуркат на дълбочина до 10 метра под ледените води на Южнокитайско море без помощта на кислородни бутилки и друго модерно оборудване.
Кога за първи път са забелязани Хаениео?
Първите сведения за Хаениео датират от 1629 г. В продължение на 350 години те носели mulsojungi, които са памучни дрехи за гмуркане. През 70-те години те започна.r да носят гумени неопренови костюми. Тези гмуркачи събират миди, морски охлюви и морски таралежи, както и водорасли и други морски организми, като използват нож или пръсти. Тези жени без усилие изваждат организми като октоподи в ръцете си, което е възхитителна гледка за туристите.
Обхват на сезона за гмуркане: Според съобщения в медиите, за Джеджу сезонът за гмуркане е кратък, жените се гмуркат само около 90 дни в годината. Те се гмуркат под вода за няколко минути и винаги влачат след себе си оранжев буй, за да могат да бъдат открити от колегите си гмуркачи. При връщане към повърхността на водата издават свистящ звук. Известни също като „Майките на морето“ и „Войните срещу морето“, тези жени са категоризирани в три нива на опит: sanggun (най-опитни), hagun и junggun. По-опитните водолази напътстват по-малко опитните, като ги инструктират в решаващата дихателна техника, наречена sumbisori.
Хаениео разделят всичко събрано от морето поравно и се грижат взаимно за изпитанията на живота, бременността, болестта и кризата.
Причините, поради които свободното гмуркане се оказва доминирана от жени професия на Джеджу, остават неясни, с теории, включващи мъже, загинали при злополуки при дълбоководен риболов или войни, до физиологични предимства като резервите от мазнини на жените, осигуряващи по-добра устойчивост на студена вода.
Съобщава се за полуматриархално общество в Джеджу, тъй като много семейства там разчитаха на доходите, донесени у дома от Хаениео. Това беше и време, когато жените изкарваха хляба, а мъжете буквално оставаха вкъщи, за да се грижат за децата. Това обръщане на ролите може да се види и в практиките за зестра, плащане на пари или стоки на семейството на булката вместо на младоженеца.
За разлика от континентална Южна Корея, семействата в Джеджу често предпочитат раждането на момичета пред момчета.
Културата в упадък
Културата на Хаениео беше обявена в списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство през 2016 г. поради уникалната си история и бързото намаляване на броя на жените водолази. Това донесе на хората на този остров нова туристическа индустрия, по-добра защита и финансиране на жените в индустрията и естествената среда на острова. Правителството осигурява безплатно здравеопазване и необходимото оборудване за гмуркане и е открило училище за гмуркане и музей.
Този нов статут на наследство е от полза за общността; в този процес обаче жените са се превърнали в „живи артефакти“, които изпълняват работата си като спектакли за туристическата публика.
Сега човек може да плати, за да ги види как се гмуркат и дори да купи техния улов.
Културата Хаениео, въпреки че сега е призната и запазена като наследство на ЮНЕСКО, е изправена пред предизвикателството да оцелее в модернизиращия се свят. Тъй като тези забележителни жени продължават да се гмуркат, те служат както като пазители на традицията, така и като символи на издръжливостта в лицето на промяната.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!