Н а 11 декември 1792 г. френският крал Луи XVI е изправен на съд за държавна измяна и други престъпления срещу народа си. Той управлява като крал на Франция и Навара от 1774 до 1791, а след избухването на Френската революция и провъзгласяването на страната за конституционна монархия като „Крал на французите“ от 1791 до 1792.
В първите години на революцията продължава да оглавява изпълнителната власт, но със силно ограничени правомощия.
През лятото на 1791 г. прави опит за бягство, а през лятото на 1792 г. е отстранен от властта и арестуван (10 август 1792). Съден е от Конвента, признат е за виновен в държавна измяна и на 21 януари 1793 е гилотиниран. Екзекуцията му слага край на абсолютната монархия във Франция.
Днес историците и французите като цяло имат по-различно мнение за Луи XVI, който е останал в историята като честен човек с добри намерения, но който най-вероятно е бил неспособен на особено тежката задача да реформира монархията и е бил използван от революционерите като изкупителна жертва.
Крал Едуард VIII абдикира
Крал Едуард VIII, с рождено име Едуард Албърт Кристиан Джордж Андрю Патрик Дейвид, по-късно принц и херцог, е вторият британски монарх от Уиндзорската династия. Управлява Великобритания от 20 януари 1936 г. до абдикацията си на 11 декември същата година.
Той е най-възрастният син на Джордж V и Мери Тек.
Връзката му с американката Уолис Симпсън става причина да абдикира след 11-месечно царуване.
Слуховете за връзката на Едуард с Уолис, които се появяват след смъртта на баща му Джордж V, стават причина за конституционна криза. Църквата (чиято глава е Едуард) порицава развода на Симпсън, Парламентът отказва да ѝ даде титла, а нацията не е доволна от факта, че разведена жена ще бъде съпруга на краля. В английската история е нямало подобен прецедент, съпругата на краля да няма официална титла.
Ако Едуард е бил твърд в отстояването на позицията си, то кризата е щяло да отмине, но той предпочита да абдикира, за да не развали имиджа на монархията. Дадена му е титлата херцог на Уиндзор, жени се за Уолис Симпсън, напускат Англия и се отдават на светски живот. Двамата с Уолис нямат деца. Едуард VIII умира през 1972 г.
Хитлер обявява война на САЩ
През 1941 г. на тази дата Адолф Хитлер обявява, че Германия е във война със САЩ след японските атаки срещу Пърл Харбър. Атаката срещу американския тихоокеански флот е на 7 декември, а на 8 президентът Франклин Рузвелт обръща със своя известен реч Конгреса и обявява война на Япония.
След това, Германия и Италия обявят война на САЩ, като резултат от което САЩ става фактически военен участник във Втората световна война. Участието ѝ във войната продължава до 2 септември 1945 г.
УНИЦЕФ
На 11 декември 1946 г. е създаден Детския фонд на обединените нации – УНИЦЕФ от Общото събрание на ООН, за да осигурява спешна помощ, храна и здравни грижи за децата, пострадали от Втората световна война.
През 1953 г. УНИЦЕФ става неразделна част от системата на Организацията на обединените нации и името му е съкратено от United Nations International Children’s Emergency Fund на съкращението UNICEF.
Главна цел на УНИЦЕФ е да помага на децата на човечеството по отношение на изхранването им, опазване на здравето им, а също така по отношение на просветата. Организацията действа в целия свят. УНИЦЕФ играе важна роля в подготовката и приемането от ООН на Конвенцията за правата на детето.
Първата чеченска война
Първата чеченска война представлява военен конфликт между Руската федерация и Чеченската република Ичкерия от 11 декември 1994 до август 1996 г. Конфликтът се води в Чечения и няколко населени пункта в съседни региони на Северен Кавказ с цел да се удържи Чечения в състава на Руската федерация. Най-често се нарича в медиите „Първа чеченска война“, макар официалното определение на властите да е „мерки по поддръжката на конституционния ред“.
Конфликтът и предшестващите го действия се характеризира с голям брой жертви сред цивилното население, военните и правоохранителните органи, масов геноцид на руските жители в Чечения, както и на граждани от други националности.
Въпреки определени военни успехи на военните и МВД (Министерството на вътрешните работи) на Русия, този конфликт става повод за изтегляне на руските сили от Чечения, масови разрушения и жертви от двете страни, довело до независимост на Чечения и вълна на терор, разпростряла се в цяла Русия.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!