У никални находки, сред които фрагменти от оръжия и различни скъпоценности откриха полски археолози при разкопки близо до град Чодлик, Люблинско войводство.
Всички са направени на територията на древно селище, което е идентифицирано като славянска крепост, пише "Nauka w Polsce".
Пещерата, която се удължава отново и отново: Какво се крие зад този феномен
Kilkaset średniowiecznych fragmentów skorup ceramicznych, groty strzał i oszczepów oraz unikatową srebrną figurkę przedstawiającą człowieka odkryli archeolodzy w czasie wykopalisk w obrębie grodziska w Chodliku.https://t.co/Ec2d58dIx1 #archeologia
— Nauka w Polsce (@naukawpolsce) September 22, 2021
Първите разкопки в Чодлик са направени преди около 60 години, но бяха подновени едва миналата година.
Археолозите анализират откритите средновековни артефакти, включително много фрагменти от керамика, върхове на стрели и върхове на копия, дрехи и бижута. Сред най-ценните експонати са бронзова закопчалка с формата на пръстен и лунула - висулка с формата на полумесец. Най -интригуващата находка обаче е антропоморфна статуетка, изработена от сребро, висока едва пет сантиметра.
Библейски апокалипсис край Мъртво море: малък воден басейн се обагри в кървавочервено
Фигурката вероятно е изработена внимателно и с детайли, но за съжаление чертите на лицето не са запазени. Тя е във форма на човек, скръстил ръце на гърдите. Фигурката е намерена на дълбочина около 20 сантиметра, на нивото на ранносредновековния културен пласт.
До момента археолозите не са успели да определят предназначението на този уникален предмет.
Загадъчният диск от Фестос - неразгадаема мистерия на 3700 години
В момента експертите сравняват възрастта му с възрастта на керамиката. Анализът на фрагменти от глинени съдове показа, че те принадлежат към VIII-X век. Това е в съответствие с предложената по-рано хипотеза, че славянската крепост в Чодлик е построена точно през 8 век, а през 10 век е изоставена или разрушена.
Ново откритие, болярско злато на Трапезица
Големият брой намерени оръжия показва, че в крепостта е бил разположен доста голям гарнизон, и тя е била заобиколена от три защитни стени, включително и с ровове, пълни с вода. Причината за срутването на крепостта в Чодлик и към момента е дългогодишна загадка за археолозите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!