О птическите илюзии често ни карат да виждаме доста странни неща –
снимка на старица, която за част от секундата ни изглежда като млада красавица, еднакви линии, които ни изглеждат различни по-дължина и дебелина или пък прави линии, които ни изглеждат криви.
Оптически илюзии, които ще объркат представите ви за реалност
Оптическите измами обаче се въртят не около това което виждаме, а около това, което не виждаме.
Погледнете изображението долу
На него виждате много цветове и един черен знак плюс в центъра. Когато се фокусирате върху него, всички цветове изчезват. Ако се разконцентрирате обаче, цветовете се появяват отново.
Не, картинката не се променя, просто зрението ви работи така, както е програмирано по природа.
Този „трик“ всъщност е познат на човека от векове
и се нарича Ефектът на Трокслер. Феноменът е открит през 1804 г. от швейцарският лекар и философ Игнац Трокслер, откъдето идва и името му.
Тази картинка не е единствената, върху която можем да наблюдаваме Ефекта на Трокслер. Невинаги изчезват цветове, понякога фигури от фона се променят. Когато се съсредоточим върху определена точка, мозъкът ни решава, че всичко останало около нея е излишно и ние спираме да го забелязваме.
Заобикалящият ни свят е пренаситен със стимули за сетивата,
затова през годините мозъкът ни се е научил да избира върху какво да се съсредоточи и какво да изключи.
Замислете се – само няколко минути, след като се напръскаме с парфюм, вече спираме да усещаме миризмата му. Веднага след като сутрин облечем чорапите върху краката си, спираме да усещаме допира им върху кожата си.
Мозъкът ни просто заглушава стимулите, които не се променят. Защо да се затормозява допълнително?
В случая с картинката, ние умишлено се съсредоточаваме в точката в средата и цветовете изчезват. В реалния живот обаче често много неща убягват от погледа ни, защото очите ни се движат за част от секундата, изпращат сигнал до мозъка и той пресява важната информация.
Най-впечатляващите оптични илюзии
„Илюзиите са част от това, което сме. Те са част от нервната ни система.“, разяснява пред Verge Сузана Мартинез-Конде, професор към нюйоркския академичен медицински център "SUNY Downstate".
И въпреки че тези илюзии са част от нашата същност, няма нищо лошо в това понякога да проверяваме реалността.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
Четете още:
Оптическа илюзия на крака раздели интернет на две
Нова мания в интернет: Виждате ли котката на тези снимки
Какъв цвят е тази рокля и защо хората я виждат различно – темата стана хит в мрежата
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!