В началото на месец юли египетски археолози се натъкнаха саркофаг с дължина 2,65 м., който се счита за най-големия откриван някога в Александрия.
В края на месеца археолозите успяват да отворят саркофага и в него откриват три скелета, потопени в мистериозна червеникава течност на повече от 2000 години.
Мумия на прах и мармалад от кръв - медицината през XVII век
Това предизвиква вниманието на хората и в интернет се появяват различни теории за това, какво точно представлява тази течност. Една от тях дори довежда до мащабна онлайн петиция с обръщение към египетските власти.
„Сокът от мумия“ отключва специални сили, когато се консумира
– гласи една от теориите, които се раждат относно мистериозната течност, открита в саркофага. Именно тази теория довежда до петиция в интернет, за която до момента над 32 000 души са дали подписа си, за да може египетските власти да разрешат на гражданите да пият от течността.
Update from Egypt! latest images from the opening! pic.twitter.com/2vOTgTYtnE
— Nigel J.Hetherington (@Pastpreservers) 19 юли 2018 г.
Според описанието на петицията желаещите трябва да пият от "червената течност на прокълнатия саркофаг", за да могат да усвоят "силите ѝ" и да умрат.
Учените бързо опровергават теорията
Оказва се, че „магичната“ течност е просто фекална отпадъчна вода. Това обаче не спира поддръжниците да вярват в свръхсилите ѝ и да продължават да събират подписи. Потребителят стартирал петицията отговаря на твърдението на учените в коментар под нея:
"Спрете да твърдите, че водата е отпадъчна. Всички знаят, че скелетите не могат да се изхождат".
Саркофагът е открит заедно с огромна глава от алабастър,
за която се смята, че е принадлежала на собственика на гробницата.
Uncovered in #Alexandria #Egypt due to building works, an unopened black granite sarcophagus from the #Ptolemaic era along with an alabaster head possibly of the tomb owner. Great initiative from the Ministry of Antiquities, more intervention such as this needed! pic.twitter.com/8NKgV8GIyH
— Nigel J.Hetherington (@Pastpreservers) 1 юли 2018 г.
Гробницата принадлежи на великия Александър Македонски,
основал Александрия, смятат редица потребители. Причината за тази теория е, че Александър умира през 323 г. пр. Хр. във Вавилон, но въпреки че се твърди, че останките му вероятно са пренесени в Александрия, саркофагът му и до днес не е открит.
Според теорията, ако гробницата наистина е на Александър Македонски, тези, които я отворят, ще бъдат поразени от ужасно проклятие и ще умрат мъчително.
Проклятието на фараоните ли успява да опази гробницата и саркофага на Тутанкамон
Това е съвсем вероятно предположение, след като през 1922 г. се отключва серия от нещастни случаи с фатален край за хората, участвали в отварянето на гробницата на Тутанкамон.
Директорът на Египетския съвет на антиките отхвърля теорията
Д-р Мостафа Вазири смята, че е почти сигурно, че останките не са свързани с Александър Велики и никакво проклятие не тегне над саркофага, след като той и екипът му са живи.
„Отворихме го и, слава на Бога, светът не е погълнат от тъмнина“, казва Вазири.
Въпреки че никой не е пострадал от отварянето на саркофага и се оказва, че мистериозния „сок от мумия“ няма свръхсили, интернет продължава да говори за откритието и да храни въображението на тези, които искат да вярват.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram.
Четете още:
Мумия на 7000 години бе открита в Чили
Откриха мумия на 3000 г. в отлично състояние
Египетска мумия е погребана с мозък, но без сърце
Сезонни партита по развиване на мумии - хит сред викторианците през XIX в.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!