В секи е чувал пленяващите истории за крал Артур, за Камелот, Ескалибур и рицарите на кръглата маса. Легендарният владетел e централна фигура в митологията на Великобритания и се смята, че е управлявал през V–VI век.
Главен герой е на много епични произведения и рицарски романи, а личността му се превръща в идеал за крал по време на война и мир.
10 исторически личности, които може да не са реални
Миналия месец беше премиерата на новия филм около личността на крал Артур от британския режисьор Гай Ричи. Може би мнозина отново са се запитали за легендарния крал и историята му.
След като изгледаме филма или пък прочетем някоя от многото легенди, детето в нас се буди и иска да повярва, че всичко това е истина. А така ли е?
Историците водят спорове по темата от векове
и въпреки това до този момент не са открити доказателства за неговото историческо присъствие.
Той не се появява в единствения известен източник за саксонското заселване на Острова. В него келтския монах Гилдас описва реалната историчека битка между бритите и англо-саксонците при Бадън около 500 г., но няма и следа от Артур в ръкописите му - нито тогава, нито по-късно.
Was #KingArthur a real person? Or, simply a hero of Celtic mythology? https://t.co/oUKt5qNkf6 pic.twitter.com/tyxz92z5wo
— HISTORY (@HISTORY) 11 май 2017 г.
Кралят се появява в историята едва няколко столетия по-късно в записките на уелския историк Нений, който дава списък с 12 битки, в които се предполага, че легендарният крал е участвал.
Тези битки, описани в уелската поезия, се провеждат на толкова различни места и в толкова различни години, че е физически невъзможно за един човек да е участвал във всички тях.
Легендата за лейди Годайва и благородното ѝ дело
По-късно уелските писатели, вдъхновени от труда на Нений, придават още по-голяма важност на личността на Артур, която след Норманското нашествие от 1066 г. се разпространява из целия келтски свят, достигайки и до Франция.
Галфрид Монмутски за пръв път описва житейската история на Артур,
в която е включена и легендата за магичния меч Ескалибур, доверения рицар Ланселот, кралица Гуиневир и могъщият магьосник Мерлин, и я включва в своята „История на британските крале“ от XII в.
"Epic. Spectacular. A visual feast!" Everyone is talking about #KingArthur - See the film in theaters NOW! Tickets: https://t.co/rGRQRmkGij pic.twitter.com/D8hIPH5k98
— King Arthur (@kingarthurmovie) 26 май 2017 г.
Смята се, че книгата на Монмунтски е написана по изгубени келтски ръкописи, които само той можел да разчете. Така историята, разказана от него, се превръща в една легенда, в която се преплитат факти и митове.
Робин Худ не е просто легенда, а една идеология
Крал Артур може и да не е бил реална личност,
но през годините неговата митична мощ продължава да расте. Английските владетели Хенри VIII и кралица Виктория използвали съвсем целенасочено легендата за Артур, за да постигат своите политически цели.
Историята на Кървавата Мери - по-скоро тъжна, отколкото страшна
Ред писатели, поети, художници, фотографи и режисьори и до днес продължават да дават гласност на легендата, предавайки я през своята призма и своите възприятия. И така един крал, който може би никога не се е раждал, живее сред нас повече от 15 века.
В следващото видео вижте как мечовете се завръщат в киноиндустрията редом с Ескалибур:
Вижте още:
Покахонтас ли е истинското име на най-известната индианка в историята и още...
Историята на най-известния шотландски канибал и неговото семейство
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!