„Океаните покриват 70 процента от повърхността на нашата планета и въпреки това те са най-малко изследваната ѝ част“, казва Сър Дейвид Атънбъро в началото на поредицата от документални филми на Би Би Си за океаните.
Мистериозно същество изплува на брега на остров Серам в Индонезия
Ние дори нямаме представа колко неоткрити видове обитават необятните океани.
Във видеото горе разберете кои са най-опасните животни на нашата планета
Средно 21 г. са нужни един вид да бъде описан,
след като е открит за пръв път, твърди проучване от 2012 г. Поради тази причина и факта, че учените използват различни методи при описването на видовете, известните до момента морски видове са между 0.3 и 2 милиона.
It’s the most undiscovered place on our planet. Journey into the deep, blue frontier with us when Planet Earth: #BluePlanet2 premieres Saturday, Jan. 20 at 9/8c on @BBCAMERICA.https://t.co/dp5JVXAami
— BBC America (@BBCAMERICA) 7 декември 2017 г.
След повече от 250 години на описване, именуване и вписване на видовете в различни каталози и енциклопедии, все още сме далеч от достигане на някаква пълнота по него.
Известни са ни 242 500 водни вида,
описани в „World Register of Marine“ (Световен регистър на морските видове) от около 300 различни учени по целия свят.
Всяка година около 2000 нови морски вида се вписват в регистъра, а само за последните 10 години са описани 1500 от видовете риби, известни на човека до момента.
'Never before have we had such an awareness of what we are doing to the planet and never before have we had the power to do something about that. Surely we have a responsibility to care for our blue planet.' - Sir David Attenborough#BluePlanet2 pic.twitter.com/x0egn2gVhk
— BBC Earth (@BBCEarth) 10 декември 2017 г.
Повечето от неоткритите видове обитават дълбините на океаните
или благоприятните среди като тропическите плитки морета и спадат към групите на мекотелите и ракообразните. Голяма част от тях най-вероятно са с размери от 1 мм до 10 см, смятат учените.
Откриха подводен град на октоподи в Австралия
За последното десетилетие са открити 6000 нови вида ракообразни и 8000 мекотели.
This is footage of zooplankton ingesting microplastic. At the base of the food chain, they are a food source for many ocean species #OurBluePlanet #BluePlanet2 pic.twitter.com/dZs6VWX3aB
— BBC #OurBluePlanet (@OurBluePlanet) 10 декември 2017 г.
Таксономите са непрестанно заети с идентифициране на нови видове
и събиране на информация за тях. Този процес е дълъг, бавен и много отговорен. Всички характеристики на новия вид трябва да бъдат внимателно разгледани и сравнени с характеристиките на останалите близки видове.
РАЗБЕРЕТЕ 13 ЛЮБОПИТНИ ФАКТА ЗА ЖИВОТНИТЕ В НАШАТА ГАЛЕРИЯ
Често, за да се идентифицира нов вид е нужен и ДНК тест, който да покаже уникалният му ДНК „баркод“. След като информацията за един нов вид бъде публикувана в научен доклад, таксономите я преработват и я правят достъпна за обществото.
От създаването на Световния регистър на морските видове през 2007 г.
броят на известните видове, обитаващи водните басейни, се е увеличил двойно – от 120 000 на 242 500. Всъщност броят на описаните видове е дори 477 700, но много от тях по-късно са счетени за невалидни заради дублиране на видовете или промяна в класификацията им.
Учени откриха кога и защо китовете са станали гиганти
И въпреки че учените непрестанно и неуморно работят в насока събиране на колкото се може повече информация за съществата, обитаващи океаните, все още знаем твърде малко за това, което се крие под повърхността на водата.
„Скрити между вълните живеят същества, които надминават нашето въображение“, казва Сър Дейвид Атънбъро пред Би Би Си.
За още новини и интересни материали харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
Четете още:
Калифорнийската морска свиня е на ръба на изчезването
Как една златна рибка буквално може да се превърне в чудовище
Няколко мита за животните, на които трябва да спрем да вярваме
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!