З аплетен пасаж от Книгата на Исус Навин от Стария завет на Библията може би съдържа информация за едно от първите документирани слънчеви затъмнения и помага да се изясни по-точно периода на управление на Рамзес II.
С помощта на пасажа и древен египетски текст, екип от учени към Кеймбриджкия университет успява да уточни датата на явлението – 30 октомври 1207 г. пр. Хр.
В пасажа се разказва за победата на Исус Навин
над петимата крале на амореите. Докато той преследвал враговете си в Ханаан, се молел:
Исус Навин 10:12
„Тогава Исус се обърна към Господа – в деня, когато Господ предаде аморейците на израилтяните, и каза в присъствието на целия Израил: Спри, слънце, над Гаваон и ти, луна, над долината Еалон“.
И откъсът продължава с:
Исус Навин 10:13
„И слънцето застана на място и луната се спря, докато народът отмъщаваше на неприятелите си“.
Oldest recorded #solareclipse occurred 3,200 years ago, mentioned in #Bible https://t.co/NKL273Eigq pic.twitter.com/7Ukr5jsJs4
— Business Standard (@bsindia) 30 октомври 2017 г.
В Рим откриха кости, за които се предполага, че са на Св. Петър
Ако пасажът описва реални наблюдения,
то тук става въпрос за голямо астрономическо явление. Въпреки това да се разбере какво точно означават думите в библейските текстове е една доста трудна задача. Съвременните преводи на английски, след Библията на крал Джеймс от 1611 г., приемат, че в този пасаж Слънцето и Луната спират да се движат.
„Преглеждайки оригинала на иврит обаче, установихме, че думите може да са означавали, че Слънцето и Луната са спрели да правят това, което правят – да светят“, обяснява Колин Хъмфри, част от екипа.
Най-черната конспирация: С това слънчево затъмнение идва краят
Тази интерпретация е подкрепена от факта, че думата „застивам“ (спирам да се движа), преведена от иврит, има същия корен като вавилонската дума, която в древните текстове е използвана за описване на затъмненията.
Тук на помощ идва древния египетски текст
Той представлява гранитна плоча, надписана по време на петата година от управлението на фараон Мернептах, син на Рамзес II.
На плочата е увековечена победата на фараона над либийците, но в последните три реда има описание на битка в Ханаан, в която се споменава „Израел“. Това кара учените от Кеймбридж да вярват, че точно в този период на тази територия е имало израелтяни.
ВИЖТЕ НЯКОИ ОТ НАЙ-ВПЕЧАТЛЯВАЩИТЕ СНИМКИ НА ПЪЛНОТО СЛЪНЧЕВО ЗАТЪМНЕНИЕ ОТ ТАЗИ ГОДИНА
Учени и преди са се опитвали да докажат, че събитието е свързано със слънчево затъмнение, но не са успявали. Те обаче са търсели само пълни слънчеви затъмнения и не са предположили, че може явлението да е било частично слънчево затъмнение.
След няколко изчисления екипът от Кеймбридж открива съвпадение
На 30 октомври 1207 г. пр. Хр. е имало частично слънчево затъмнение. Това не е първото документирано слънчево затъмнение, но със сигурност е близко до него.
Учени от Оксфорд с нови доказателства за мощите на св. Йоан Кръстител
В Ирландия има древен паметник, гравиран с текстове за слънчево затъмнение от 3340 г. пр. Хр., а в Сирия е открита глинена плоча, документирала затъмнение от 1223 г. пр. Хр. Има и други.
Ханаанското слънчево затъмнение може и да е просто едно от първите описани,
но пък допринася и за преизчисляването на периода на управление на Рамзес II.
Пълните слънчеви затъмнения стават все по-голяма рядкост
Използвайки данни, базирани на слънчевото затъмнение, учените датират началото на управлението на Мернептах през 1210 или 1209 г. пр. Хр. – няколко години по-късно, отколкото досега се смяташе. Това би означавало, че Рамзес II е управлявал между 1279 – 1210 г. пр. Хр.
За още новини и интересни материали харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!