Д алечните краища на Слънчевата система са мрачно и далечно царство с особености, които ни убягват. Толкова далеч от светлината на Слънцето, че дори една сравнително голяма планета може лесно да остане незабелязана.
Транснептуновите обекти (ТНО), които са открити там, отвъд орбитата на Нептун, показват някои особени характеристики на групиране, които биха могли да свидетелстват за наличието на скрит свят. Това накара учените да предложат идеята за Планета 9 - голяма земна планета, която се крие далеч отвъд обсега на видимост, съобщава Science alert.
Our solar system's mysterious 'Planet 9' may actually be a tiny, ancient black hole https://t.co/Tu7L80npTH pic.twitter.com/EKanOxOZXz
— NBC News Science (@NBCNewsScience) October 12, 2019
Двама учени излязоха с алтернативно обяснение: по-скромен, подобен на Земята свят, разположен много по-близо от оспорваната Планета 9, на наклонена орбита, който би могъл да обясни любопитното поведение, приписвано на наличието на нещо по-голямо.
Според планетарните учени Патрик София Ликавка от университета Киндай в Япония и Такаши Ито от Националната астрономическа обсерватория на Япония този свят, замръзнал и тъмен толкова далеч от Слънцето, би бил с маса не по-голяма от 3 пъти тази на Земята и не по-далеч от 500 астрономически единици от Слънцето.
"Предвиждаме съществуването на подобна на Земята планета и няколко транснептунови обекта на особени орбити във външната Слънчева система, които могат да послужат като наблюдателни знаци за пертурбациите на предполагаемата планета", пишат от изданието.
„Най-отдалеченият единичен обект в Слънчевата система, който успяхме да открием, беше на разстояние 132 астрономически единици от Слънцето. За сравнение, Плутон се намира на средно разстояние от около 40 астрономически единици от Слънцето“, казват още Ликавка и Ито.
Но след Нептун (на 30 астрономически единици от Слънцето) има цял куп ледени скали и планети джуджета, които се простират докъдето стига погледът. Това е поясът на Кайпер, а съдържащите се в него обекти са ТНО.
„През последните години с помощта на по-чувствителни телескопи и проучвания успяхме да открием още куп ТНО, отколкото бяха идентифицирани преди, което позволи на учените да започнат да забелязват закономерности“, добавят планетарните учени.
„Една от тези закономерности е струпването. Някои групи от ТНО се групират и движат заедно в групи по наклонени или наклонени орбити, което предполага, че са били гравитационно повлияни от нещо значително по-голямо от по-малките обекти, които сме успели да забележим досега“, уточняват те.
През 2016 г. астрономите от Калифорнийския технологичен институт Майк Браун и Константин Батигин посочиха като виновник хипотетичната Планета 9. Смята се, че тази планета е с маса около 6,3 пъти по-голяма от тази на Земята и обикаля на разстояние, по-голямо от 460 астрономически единици.
Но те не са първите, които дават обяснение. През 2008 г. Ликавка и колегата му Тадаши Мукай, тогава в Университета в Кобе, отбелязват струпването на TНO и предлагат хипотетична скрита планета от пояса на Кайпер.
Сега, след като разполагат с повече данни за това, което се намира там, Ликавка и Ито преразглеждат идеята и я усъвършенстват. Те са открили свойствата на хипотетична планета, която би могла да обясни няколко особености на пояса на Кайпер. По-нататъшни наблюдения биха могли да определят дали са прави.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!