К огато говорим за мистериозни места в България е трудно да се направи топ 3 или дори топ 100, защото те са толкова много и всяко едно от тях заслужава да бъде споменато в подобна класация. Нашите земи са напоени с мистични места, легенди и сказания още от времето на траки и прабългари и голяма част от тези мистерии си остават неразкрити и днес.
Трите места, които съм подбрала са доста интересни, може би не толкова известни, но за сметка на това наистина прекрасни. Историите, които разказват, тайните които крият и нотката мистерия ги прави толкова уникални и ценни.
- Разбоишки манастир
Съвсем спокойно мога да кажа, че един от най-странните и мистериозни манастири, които съм посещавала е Разбоишкият. Той се намира на около 60 км северно от София и се минава през Годеч. Най-лесно се стига до него като въведете в навигацията си село Разбоище, след това ще се ориентирате по табелите.
Интересно място за есенна разходка: Разбоишки манастир до Годеч https://t.co/VPasM3pr4M pic.twitter.com/pVFFtVxnIf
— Eli Ivanova (@elliivanova) November 18, 2017
Манастирът се намира само на 4 км от границата ни със Сърбия, затова бъдете внимателни с мобилните оператори.
Интересен факт е, че църквата на Разбоишкия манастир е втората действаща скална църква в България, заедно с тази на Бесарабовския манастир край Русе.
Историята на манастира е интересна и забулена в мистерии и легенди. Тъй като е бил опожаряван множество път, никой не може да каже със сигурност кога, как и от кой е бил построен. Някои твърдят, че монаси са се заселили на това място по време на Първото българско царство, други казват, че това се е случило няколко века по-късно. Къде точно е истината е трудно да се каже със сигурност.
Както на много други подобни места из нашите земи и тук не липсват интересни легенди и митове, които се предават от поколение на поколение. Едно от тези предания разказва за това как монасите са направили няколко опита да построят църквата в основата на скалите, но мистични сили всяка нощ за разрушавали това, което те били построили. Една нощ на един от монасите се явила самата Богородица и му казала, че трябва да построят църквата на високо, в скалите, защото там има силна, пречистваща енергия.
Друга легенда за Разбоишкия манастир гласи, че васал на султана решил да опожари всички манастири в района, когато един смел монах научил за това се изкачил по стълбата до църквата и я запалил след себе си. Така разбойниците не успели да го запалят и макар, че монахът загинал в църквата, защото нямало как да слезе от там, той спасил манастирската обител от опустошение.
- Карановската могила край село Караново
Близо до село Караново е открита една мистериозна тракийска могила, която е наречена Карановска могила. Официалното наименование на археологическия обект е „Източна могила“ като до него се стига много лесно от самото село Караново, само трябва да следвате указателните табели.
Караново е селищна могила, която се намира в село Караново, община Нова Загора. Тя е част от Карановската култура на Карановската селищна могила в Тракия и е една от най-старите в Европа. Могилата датира от късната медна епоха - около 4000 пр. Хр. В нея са намерени много находки pic.twitter.com/sUfKdKy9aU
— Тодор Цветанов (@comrealiti) August 15, 2020
Първите разкопки тук датират от 1936 г., под ръководството на археолога Васил Миков. Резултатите от тези разкопки са важни не само за България, но и за цялата европейска праисторическа култура, защото именно тук изготвя карановската хронологическа система, която служи за еталон на подобни разкопки в цяла Европа. Тук могат да се видят седем културни пласта.
Археолозите откриват, във въпросната могила една много интригуваща и доста добре запазена, ценна находка – тракийска колесница. Колесницата има 4 големи колела с диаметър от 120 см. Освен със своите размери, тя буди интерес и със своите красиви и фино изработени орнаменти – посребрени фигури на ероси, които яздят митични същества с тела на пантери. До колесницата още са открити скелетите на два коня и на едно куче. Всичко това може да се види там, на място в Археологическия комплекс. Предполага се, че въпросната колесница е положена там при смъртта на виден тракийски аристократ.
Не е рядка практика да се откриват погребани колесници дори самият ритуал се нарича така – „погребване на колесници“. В България са открити над 200 подобни колесници. Като сравнение, например в днешните земи от някогашната Римска империя са намерени само няколко колесници – в Помпей, в Ефес и най-много от тях са намерени на територията на Унгария, където са разкрити над 20 колесници. Високата концентрация на разкрити антични колесници по нашите земи се дължи на факта, че траките са имали много богата и интересна култура що се отнася до погребалните ритуали.
- Улпия Ескус - Древният град на император Марк Улпий
Предполага се, че създател на този древен римски град е император Марк Улпий Траян, който го основава през 106 г. В района на града някога живеели тракийски племена и именно това е причината географът Клавдий Птолемей да го нарича „Ескус на трибалите“. Друг интересен момент от историята на това място е, че два века по-късно, император Константин Велики строи мост именно тук и свързва Улпия Ескус с град Сукидава в днешна Румъния.
Беседа на тема: „Улпия Ескус и туризмът в област Плевен“ провеждат в РИМ Плевен.https://t.co/UQKLttZkLQ pic.twitter.com/G3FWODDqzj
— Pleven Dnes (@plevendnes) March 21, 2017
По време на археологически разкопки в района са открити някои интересни артефакти, но най-значим и внушителен сред тях е статуята на богинята на плодородието – Деметра, която е висока почти 3 метра и се нарежда сред най-големите подобни статуи намирани на територията на България.
Друга интересна находка, която може да се види на територията на този древен римски град е храм на щастието на богинята Фортуна.
Интересен факт за Улпия Ескус е, че това е един от малкото градове в цялата Римска империя, на чиято територия имало цели четири храма – това били храмовете на Юпитер, Юнона, Миневра и Фортуна. Това е една от причините, по които се съди, че градът е бил много важен за Римската империя.
Градът Улпия Ескус е бил унищожен през VI век, като последствие от постоянните нахлувания на аварите. Животът тук се възобновява отново чак през X-XII в., когато на това място се появява средновековно българско селище. Именно тогава и върху развалините на храма на Фортуна, е изградена малка, но много красива кръстокуполна църква.
Още от автора:
Пет от най-странните легенди от целия свят
6 цитата за любовта и добротата от Библията и как да ги тълкуваме
Отворете вратата към нов свят: Професионалният писател и неговата магия с думите
Да помогнем на детето по-лесно да се адаптира в яслата: Ценни съвети за родители
Търсенето на истинската любов: Копнеж или проклятие
Тъмната страна на Оскар Уайлд: Неговите скрити демони и страсти
Съвети за щастливо майчинство: 9 стратегии за пълноценно родителство
Националният исторически музей: Съкровищница на българското наследство
Скали, вулкани и динозаври: Загадките на геологията
История и легенди: Един от най-старите манастири в Европа
Италия - земята на световното наследство
Цар Симеон и "Златният век" на българската култура: Вдъхновение и наследство
На разходка из Пулия: Най-забележителните места и любопитни факти
"Малкият принц": Как да се научим да гледаме със сърцето
Историята на Нобеловата награда: От първите лауреати до днес
Личности: Нежната поезия на Емили Дикенсън и какво се крие зад нея?
Знаехте ли това за Исак Нютон? Изненадващи факти за изобретателя
Най-красивите фонтани в Европа: 12 от най-величествените
Въпрос на оцеляване: Как водата ни поддържа живи и здрави
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!