Н ай-добрият шанс да открием живот на друга планета не е да търсим бледосиня точка, нито пък зелени горски светове, твърди нова научна статия.
Вместо това трябва да търсим лилави планети, защото това е нюансът, в който животът може да се прояви най-дълго време.
(Във видеото може да научите повече за: НАСА откри извънземен живот)
Ако трябва да си представим планета, на която има живот, повечето хора вероятно ще си представят свят като нашия, с океани, гори и пасища. Въпреки че животът е съществувал на Земята през по-голямата част от времето, откакто тя се е формирала, джунглите и саваните са нови. През около три четвърти от историята на Земята животът е съществувал под формата на едноклетъчни организми. Ако биологията съществува на планетите в нашия участък от галактиката, вероятността да е в тази форма е голяма.
С редки изключения хлорофилът в растенията придава на листата им познатия зелен цвят. Много фитопланктони имат подобен оттенък. В среда с ниско съдържание на кислород обаче доминиращите форми на живот могат да бъдат лилави бактерии и според д-р Лигия Фонсека Коелю от Университета Корнел това е най-вероятната среда на извънземна планета.
Forget Little Green Men – Alien Life Is Probably Mostly Purple https://t.co/FR1pAJcYT3 pic.twitter.com/vrnegf34hz
— Marvelous Marvin ™ 𝕏 (@realmdlykins) April 24, 2024
„Пурпурните бактерии могат да виреят при широк спектър от условия, което ги прави един от основните претенденти за живот, който би могъл да доминира на различни светове“, казва Коелю в изявление.
Ще мине много време, преди да можем да видим планетите извън нашата Слънчева система достатъчно ясно, за да различим лилавия диск. Значително по-рано обаче може да успеем да открием това, което Коелю нарича „светлинен отпечатък“ в открития спектър, показващ, че планетата е най-ярка при определени дължини на вълната.
„Трябва да създадем база данни за признаци на живот, за да сме сигурни, че телескопите ни няма да пропуснат живот, ако се случи той да не изглежда точно като това, което срещаме около нас всеки ден“, допълва професор Лиза Калтенегер.
За да определят преобладаващите цветове в свят с ниско съдържание на кислород, какъвто е съществувал през по-голямата част от историята на Земята, Коелю и колегите му се отправят на лов за организми, при които такива условия се запазват. Това включва дълбоководни хидротермални извори, блата и дори застояло езеро, което се намира на територията на Корнел.
„Те вече процъфтяват тук в определени ниши“, казва Коелю.
„Само си представете, ако не се конкурират със зелените растения, водораслите и бактериите: Червеното слънце би могло да им предостави най-благоприятните условия за фотосинтеза. Tова е важно, защото много от близките планети, подобни на Земята, които сме открили, обикалят около червени джуджета", допълва Коелю.
Доминиращите форми на живот, които са открили, са известни като „лилави бактерии“, но в действителност имат различни цветове, включително привлекателни нюанси като жълто и червено. Двата основни класа (пурпурни серни бактерии и пурпурни несерни бактерии) предпочитат светлина с по-голяма дължина на вълната от тази на повечето растения, голяма част от която е извън спектъра, който можем да видим.
Изглежда, че подобно разнообразие не дава големи шансове за разграничаване на планетите с живот от тези без него. Въпреки това, след като моделират вероятната комбинация при различни условия, авторите установяват, че името на бактериите не е погрешно. Макар че кафявото е често срещано, достатъчно от бактериите са наистина лилави, за да може това да бъде цветът, на който трябва да се обърне внимание - цвят, който рядко се среща в скали без живот.
Много по-лесно е да се вълнуваме от интелигентни извънземни или дори горски светове, пълни със странни животни, отколкото от организми, които изискват микроскоп, за да се видят поотделно. Въпреки това Калтенегер, който буквално е написал книгата за настоящото състояние на астробиологията, твърди, че откриването на подобни светове е от решаващо значение.
Откриването на пурпурни планети в близко бъдеще все още ще бъде трудно, а ако открием дори една, това почти сигурно ще означава, че животът е често срещан. Ако това е така, най-близкият свят с по-напреднали организми може да е твърде далечен, за да го открием, но можем да сме сигурни, че ще го намерим.
„Ние тепърва отваряме очите си за тези очарователни светове около нас. Лилавите бактерии могат да оцеляват и да се развиват при толкова разнообразни условия, че е лесно да си представим, че на много различни светове лилавото може да е просто новото зелено", каза Калтенегер.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!