П овечето спомени на обществото, свързани с граф Луис Маунтбатън, ментор на британския престолонаследник принц Чарлз, са от неговото брутално убийство, организирано от ИРА през 1979г.
Графът е последният вицекрал на Британска Индия и първият генерал-губернатор на вече независима Индия.
Навръх годишнината от смъртта на графа на бял свят излезе книга, която задава въпроси, чиито отговори досега не са били чувани.
Книгата разказва истината за брака на Маунтбатън с графина Едуина, както и за неговите предполагаеми връзки с млади момчета.
Авторът – Андрю Лоуни, аргументира информацията в книгата си с данни от архиви на американското ФБР.
Разкритията, които предлага „Семейство Маунтбатън: техните животи и любови”, засяга една деликатна страна на английското кралско семейство.
Граф Маунтбатън е един от многото правнуци на кралица Виктория, той е и чичо по майчина линия на съпруга на кралица Елизабет Втора – принц Филип, както и дядо на принц Чарлз, настоящия наследник на британската корона.
Графът е бил познат сред близките си хора с прякора „Дики”. Той е бил съветник на кралица Елизабет в първите години от нейното управление, а в последствие става ментор на нейния син – принц Чарлз.
За брака си с графиня Маунтбатън, потомствена аристократка, самият Дики споделя следното:
„Прекарваме съпружеския си живот лягайки си с други хора”.
Едуина Ашли и графът се женят през 1922г. Само две години по-късно семейство Маунтбатън предприемa пътуване до Ню Йорк заедно с бъдещия крал на Великобритания - Едуард VIII.
По това време графът се разболява, но това не успява по никакъв начин да попречи на графинята да се забавлява.
По време на пътуването през Атлантическия океан тя прекарва нощ след нощ, флиртувайки със случайни младежи.
Едва по време на завръщането си обратно във Великобритания тя започва връзка с първия си любовник. А след него ще следват още много…
Това са вече известни факти, които потвърждават тъжната история на един брак, сключен заради сделка, която предвижда Едуина да е помощник и съветник в професионалния път на графа, но в същото време двамата да имат свободата за личните си сексуални афери.
Въпреки че всички знаят за изневерите на графа и графинята, единствено Едуина е сочена с пръст и укорявана неведнъж в пресата, тъй като по това време жената все още не е спечелила своята битка с еманципацията.
Слуховете за сексуалната ориентация на графа също не са били рядко срещани. За него са говорили, че е бисексуален. Но тъй като тогава хомосексуалните отношения са се наказвали със затвор, гласност на тези слухове не се е давала.
Част от документите, които Лоуни събира за книгата си, сочат към друго – че Маунтбатън е имал слабост към млади момчета, особено униформените.
„Тези извратени желания го правят негоден за каквито и да е военни мисии”, споделя баронеса Деси, близка приятелка на кралицата, в един от разговорите си с ФБР.
Шофьорът на граф Маунтбатън също споделя, че по време на престоя му в Малта, често е посещавал един определен публичен дом, в който са ходели военните от флотата.
В книгата се разказва за многото афери на графа с млади момчета и мъже, но и за връзките му с известни жени, сред които холивудската актриса Шърли Маклейн.
Разгледана е и една от най-мистериозните случки около графинята - нейната предполагаема връзка с тогавашния министър-председател на Индия - Джавахарлал Неру.
Дали между двамата е имало връзка или Едуина и Неру са изживявали платонична любов остава загадка и до днес.
Едуина умира през 1960г. с репутацията на една непочтена жена, осъждана от консервативните идеали на своето време, докато любовните афери на нейния съпруг – граф Маунтбатън остават в сянка.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!