Е кспериментална грешка е довела екип от учени, които изследват пчели, до изненадващо откритие: забележителната способност на насекомите да оцеляват под вода до една седмица.
(Във видеото може да научите повече за: Нидерландски учени обучават пчели да засичат коронавируса)
Изследване, публикувано в списание Biology Letters, описва как учени от канадския университет в Гуелф случайно потопили във вода спяща кралица на източните обикновени щурци и с изненада установили, че те са оцелели.
Авторът на изследването Найджъл Рейн, професор в училището по науки за околната среда в университета, заяви пред CNN, че това е "наистина изненадващо".
Some bumblebees can survive underwater for up to a week, new study shows https://t.co/o4FsTAMOGL
— CTV News (@CTVNews) April 17, 2024
"Това са сухоземни организми, те не са създадени да живеят под вода", каза той.
След това екипът провежда експеримент с участието на 143 майки на обикновения източен бръмбар и установява, че тези, които са държани под вода за период до седем дни, имат сходна степен на оцеляване с тези, които не са държани под вода, се казва в изявление на университета.
"Открихме много слабо въздействие на всеки от режимите на потапяне", казва Рейн пред CNN.
За пръв път учените проверяват как се държат цариците на щурците, когато са потопени за дълъг период от време, и резултатите хвърлят нова светлина върху адаптацията на насекомите и тяхната устойчивост на наводнения.
"По време на студения сезон цариците на щурците зимуват сами, след като мъжките пчели и пчелите-работнички измират в края на есента", обяснява Рейн.
"Те зимуват в малки хралупи, обикновено в добре дренирана почва в бреговете", добави той.
Учените смятат, че тези условия осигуряват защита от наводнения, които биха били фатални за много сухоземни организми, но проучването показва, че източните обикновени пчели могат да оцелеят поне една седмица.
"Не знаем много за тази критична фаза от жизнения им път. Започваме да откриваме какво се случва под земята", каза Рейн.
"Въпреки че това проучване не изследва как пчелите са в състояние да оцелеят, едно от възможните обяснения е, че те са в диапауза", каза Рейн, което е "състояние на преустановен растеж и размножаване, характеризиращо се с намален прием на кислород", според изявлението.
What's the buzz? An experimental error led a team of scientists researching bumblebees to make a startling discovery: the insects’ remarkable ability to survive underwater for up to a week. https://t.co/BHlWWH2bKY
— KTVZ NewsChannel 21 (@KTVZ) April 18, 2024
По време на диапаузата дихателните отвори, известни като спиракули, могат да се затворят за продължителни периоди от време и да спрат навлизането на вода в тялото, а потопените царици на щурците могат да дишат и през кожата си, твърдят изследователите.
"Тези пчели ефективно са в режим на пестене на енергия", каза Рейн, който добави, че най-вероятно не биха оцелели под вода, ако са активни.
Разбирането на механизмите, които стоят зад тази устойчивост, е ключов въпрос за бъдещи изследвания, каза Рейн, който също така планира да провери дали хиберниращите пчелни майки биха могли да оцелеят повече от седмица под вода.
"Това може да е значително по-дълго", каза той,
Рейн планира също така да проучи дали други видове пчели имат подобна устойчивост на потапяне.
"Разбирането на дивите опрашители е много, много важно", казва той, като подчертава значението на насекомите за продоволствената сигурност и сухоземните екосистеми.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!