М еждународен екип от астрономи получи първото снимково доказателство за съществуването на свръхмасивна черна дупка в сърцето на нашата галактика - Стрелец А*, три години след като беше направена първата снимка на черна дупка в далечна галактика, съобщи БТА.
Силуетът на черната дупка, прорязваща светещ диск от материя, напомня на черната дупка в далечната галактика М87, която е много по-голяма от нашата. Учените от проекта Телескоп за хоризонта на събитията виждат в това доказателство, че в основата на две системи с много различни размери действат едни и същи физични механизми.
Застрашена ли е Земята от „скитаща“ черна дупка?
"Мога да ви покажа изображението на черната дупка Sgr A* в центъра на галактиката", обяви директорът на проекта Хуиб Ян Ван Лангевелде на пресконференция в Гархинг, Германия.
Практически не е възможно да бъде видяна черна дупка, защото е толкова плътна и гравитационното ѝ привличане е толкова силно, че дори светлината не може да се измъкне от нея. Но можем да наблюдаваме как материята преминава около нея, преди да бъде погълната.
Белите дупки – мистериозните близнаци на черните дупки
"Имаме преки доказателства, че този обект е черна дупка", обясни по-късно Сара Исаун от Центъра по астрофизика в Харвард, описвайки "облака от газ (около черната дупка), който излъчва радиовълни" и който са наблюдавали.
Черните дупки са звездни, когато са с масата на няколко слънца и свръхмасивни, когато имат масата на милиони или милиарди слънца.
Откриха първородната рожба на ранната Вселена
Стрелец А* (Sagittarius A* - Sgr A*), наречена така заради откриването на обекта в посока на съзвездието Стрелец, има маса от около четири милиона слънца и е на 27 000 светлинни години от Земята. Съществуването на черната дупка се предполага от 1974 г., когато е открит необичаен радиоизточник в центъра на галактиката.
През 2019 г. Телескопът за хоризонта на събитията - международна мрежа от осем радиоастрономически обсерватории, направи историческото изображение на M87* - свръхмасивна черна дупка с маса шест милиарда слънца в галактиката Messier 87, разположена на 55 милиона светлинни години. Със своите четири милиона слънчеви маси Sgr A* е лека в сравнение с нея.
Хоризонтът на събитията на черна дупка е точката, от която няма връщане, след която всичко - звезди, планети, газове, прах и всякаква форма на електромагнитна радиация попадат необратимо в нея.
Breaking News: Astronomers captured the first image of the black hole at the center of our galaxy, using the powerful Event Horizon Telescope.https://t.co/nLMc6DCRTF pic.twitter.com/jylWp5gOVs
— The New York Times (@nytimes) May 12, 2022
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!