З а първи път астрономи видяха как изглежда ядрото на газов гигант. Те открили непознат за тях тип обект, който обикалял далечна звезда.
Предположили, че това може би е ядрото на планета, каквато е Юпитер, пише BBC.
Astronomers have found a previously unseen type of object orbiting a distant star - it could be the core of a gas giant like Jupiter, offering a new glimpse under the clouds of these huge planets. #Astronomy https://t.co/ZU7Ok3y4AY
— The Royal Society (@royalsociety) July 3, 2020
Проучването е публикувано в сп. Nature.
Гигантски планети като Сатурн и Юпитер имат плътно ядро, обвито в дебел слой водород и хелий. Никой досега обаче не е успял да види как точно изглежда то.
Учени предлагат нова защита от астероиди
Според екипът от астрономи откритието, на което са се натъкнали този път, е скалистата вътрешност на газов гигант, чиято плътна атмосфера липсва.
Дейвид Армстрогн, главният учен, от университета "Уоруик", и неговите колеги използвали програма, чрез която засичали видими планетарни ядра благодарение на данните от космическия телескоп Тес.
Газовият гигант привлякъл вниманието им заради голямата си маса. Именно това ги подтикнало да потърсят отговор на въпроса защо планетата е толкова тежка.
Учените най-напред предположили, че това е двойна звезда.
В Млечния път може да има 6 млрд. "земеподобни" планети
"Продължихме с проучванията и установихме, че всъщност това е планета, но изключително масивна за своите размери", обяснява д-р Армстронг.
Радиусът ѝ е около три пъти по-голям от този на Земята и е близо 39 пъти по-тежка.
Обектът, наречен "TOI 849 b", бил открит да се върти около звезда, подобно на Слънцето, на 730 светлинни години от Земята.
Неговата температура е около 1.527 градуса по Целзий и прави обиколка около основната звезда за 18 часа.
Учените все още обаче не са наясно дали ядрото е изгубило атмосферата си при сблъсък или просто никога не е е имало такава.
Засякоха сблъсък между черна дупка и "мистериозен обект"
Ако планетата някога е била подобна на Юпитер, то има няколко начина, по които е възможно да е изгубила газообразната си обвивка - или звездата се е приближила твърде близо до основната звезда и е била буквално "разкъсана" от притегателната ѝ сила, или се е сблъскала с друга планета в късния период на формирането ѝ.
Според д-р Армстронг събраните данни показват, че е по-вероятно планетата да е преминала през необичайна еволюця, при която да е загубила атмосферата си. За да се потвърди тази теза обаче ще са необходими още изследвания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!