А рсен в очна линия, кадмий в спиралата и олово в червилото. Американската агенция по храните и лекарствата предупреждава за вредните съставки в червилата повече от двадесет години.
Производителите непрекъснато твърдят, че се опитват да намалят дела на металите в тези продукти, а експертите заявяват, че въпреки усилията някои марки червило са вредни за здравето, се казва в репортаж на Хърватската национална телевизия.
А жените изразходват между 4 и 6 килограма червило през целия си живот.
“Проблемът с тежките метали е, че те се натрупват в тялото и в дългосрочен план може да окажат негативни ефекти върху здравето ни. Определено трябва да помислим какви червила използваме”, каза Драгана Кларич , експерт по естествена козметика.
Първите симптоми на отравяне с олово са гадене и загуба на апетит. А в зависимост от състава на червилото, жените могат да приемат около 15 микрограма олово дневно.
Качеството обаче не е свързано с цената. Проучванията показват, че евтините червила не винаги имат по-висока концентрация на олово или други вредни съставки.
Срокът на годност също е важен, а едно червило е годно за употреба около 24 месеца след отварянето.
“Има козметични калкулатори, които могат да се изтеглят на телефона. Просто ви е нужен номерът на партидата и марката на червилото, и ще получите информация кога е произведено и какъв е срокът му на годност”, каза Ясна Босникот от института по обществено здраве в Хърватия.
Има и червила без олово, но жените, често водени от маркетинговите кампании, избират марка, която се рекламира на пазара, без да погледнат колко вреди може да им нанесе.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!