В този зимен сезон почти всички стават жертва на настинки и грипове. Някои успяват да се справят с тях чрез натурални средства или леки лекарства, но за жалост на други се налага да предприемат прием на антибиотик.
Голяма част от българите имат навика всяка вечер с храната да консумират и алкохол. Това, както се досещате, не е особено съвместимо с приема на антибиотика. Всички знаем това, но не сме наясно защо. Ние ви даваме яснота по темата.
- Какво се случва, ако пиете алкохол с антибиотици?
Като цяло алкохолът не пречи директно на начина, по който антибиотиците действат срещу бактериите. Въпреки това, консумацията му може да причини ситуации, които засягат нивата на лекарството в кръвния поток, променяйки неговата ефективност.
Ако човек не злоупотребява с алкохола, той няма да усети ефект върху черния дроб от комбинацията на антибиотик и етанол. Въпреки това, реакциите могат да последват от други системи:
- Нервна система
Самите антибиотици имат пагубен ефект върху невроните. При взаимодействие с етанола, който възбужда нервната система, са възможни конвулсии.
- Сърдечно-съдова система
Флуорохинолоните увеличават риска от нарушен кръвен поток, което влияе на стреса върху сърцето. Всяка чаша бира или вино (да не говорим за по-силни напитки) увеличава това натоварване.
- Храносмилателна система
Могат да се появят болки в стомаха, които се дължат на дразнене на лигавицата, а излишната секреция на слуз може да причини диария.
На страдащите от алергии обикновено е забранено да смесват лекарства с алкохол, тъй като реакцията на тялото може да бъде непредсказуема. Дори лекарят не винаги може да предскаже резултата.
Риск от употребата на алкохол по време на употребата на антибиотици е развитието на странични ефекти. Много лекарства сами по себе си могат да причинят нежелани симптоми, като гастрит, гадене и повръщане, главоболие или световъртеж. Тези прояви се влошават при пиене на алкохол.
Антибиотиците като рифампицин могат да причинят увреждане на черния дроб, особено ако лицето вече страда от проблеми с него.
Някои специфични антибиотици, когато се комбинират с алкохол, носят повишен риск от вид страничен ефект, наречен "реакция на дисулфирам". Той включва следните симптоми: замаяност, гадене, тахикардия, главоболие, прекомерно изпотяване, зачервяване на лицето.
Също така съществува риск от много ниско кръвно налягане, шок и дори възможност за инфаркт.
Консумацията на алкохол влияе върху способността на тялото да се лекува и възстановява след заболяване. Веществото е депресант на имунната система и като такова намалява ефективността на белите кръвни клетки да се мобилизират и да действат срещу външни агенти.
Веднъж попаднал в тялото, алкохолът постепенно се разгражда до въглероден диоксид и вода. Колкото по-бързо се преработва алкохолът, толкова по-малко вредно е въздействието върху тялото. При едновременната употреба на алкохол и антибиотици, усвояването на алкохола се забавя, тъй като антибиотикът блокира ензима алкохолдехидрогеназа, който е необходим за разграждането.
Накратко. Това са 5-те основни причини антибиотиците да не се комбинират с алкохол:
- Алкохолът нарушава нормалния метаболизъм (влошава се усвояването на хранителните вещества).
- Алкохолът повишава концентрацията на захар в кръвта.
- Алкохолът изтощава тялото и нарушава функционирането на имунната система.
Тази комбинация може да доведе до алергични реакции.
Невъзможно е да се предвиди резултатът от взаимодействието на алкохол и антибиотици във всеки отделен случай поради индивидуалните характеристики на тялото.
Още от автора:
Осем стратегии как да контролираме гнева
Съвети за справяне с емоционалното хранене
Булка, шаферка, кума... Как да изберем идеалната визия за сватба
Ревността – къде е границата между здравословното и обсебващото?
Как възрастта влияе на зачеването
Четири причини той да не иска да те запознае със семейството си
Големият дебат: Тичането или ходенето е по-полезно за здравето?
6 вредни навика, които ви пречат да успявате
Защо е важно да приемаме достатъчно протеин за деня
Как да се справим с прилошаването през горещите летни дни
Как да водим минималистичен начин на живот: 7 полезни съвета
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!