З а какво се сещаш, като чуеш Трявна? В съзнанието веднага изникват тесните калдъръмени улички, красивият мост, многото чешми и разбира се, занаятчиите на всеки ъгъл. Градът неусетно те потапя в автентичната атмосфера на едно забравено, но славно минало.
ВИЖТЕ СНИМКИ В НАШАТА ГАЛЕРИЯ ТУК
Трявна е разположена по северните склонове на централна Стара планина.
През града преминава Тревненската река, преди да се влее в река Янтра, малко преди Велико Търново. Когато възниква през втората половина на 12 век, градът носи името “Търнава”. Смята се, че именно тук и в околните села се заселват избягалите от Търново боляри и клир.
Трявна е истински град-музей със своите образци на възрожденската архитектура
и богато културно наследство от този период. Уникалният облик на Трявна се дължи именно на тази самобитна архитектура и на поколенията майстори-строители, сътворили оригиналната тревненска къща. Старата част на Трявна е обявена за архитектурен резерват със своите почти 140 паметника на културата.
На първо място в Трявна е съхранен единственият възрожденски архитектурен ансамбъл в България,
а именно площад Капитан дядо Никола. Първото, което ще забележите, естествено е Часовниковата кула. Построена през 1814 година, кулата си има своя легенда. Според нея, за да получат разрешение за строеж на кулата, жените е трябвало да се откажат от традиционните си накити за глава - сокай. Кулата е построена от местни майстори, чиито имена не са известни и с помощта на средства от местното население. Висока е 21,5м, а камбаната е релефно изписана от габровските майстори Кънчо и Генчо Радославови през 1815 година.
Безспорно един от символите на Трявна е Кивгиреният мост,
известен още като Стария или Гърбавия мост. Дело е на уста Димитър Сергюв, който го завършва през 1845 година. Мостът е в римски стил, а изобразената стомничка на долния край на единия щит е повод за много анекдоти. Един от тях гласи, че „Майсторът е поставил стомничката на моста, за да се измиват габровци от нечистите си дела, когато идват на гости в Трявна…“, а според габровци тя е поставена, „за да се измиват …, когато напускат града…“.
Третият елемент от възрожденския архитектурен ансамбъл е Старото школо.
То определено е най-представителната сграда и е сред първите светски училища в България. Построено е през 1836-39 година. Един от известните учители в него е самият Петко Славейков, който преподава там с прекъсване 8 години. В сградата е възстановена една възрожденска класна стая още от времето на неговото откриване. Ще можете да пишете на пясъчника, да разгледате взаимоучителните таблици и да се накичите с “кавалериите” - знаците за награда и наказание. В школото има и няколко постоянни експозиции.
Не можете да отидете в Трявна и да не посетите и църквата “Свети Архангел Михаил”.
Това е най-старата църква в Трявна, издигната в чест на победата на царете Асен и Петър в Тревненския проход. През 1798 година църквата е опожарена от кърджалиите. Възстановена е за нов живот през 1819 година. Не пропускайте да обърнете внимание на уникалния резбован иконостас и владишкия трон. Надпрестолният кръст от палисандрово дърво с резбовани 12 библейски сюжета също е ценна реликва.
Уста Димитър Сергюв е майстор и на църквата “Свети Георги”,
разположена в долната махала. Стенописите в нея са дело на зографи от Захариевската фамилия и фамилията на поп Димитър Кънчов.
Едно от местата, които ще останат в сърцето ви завинаги е и улица “Петко Рачев Славейков” или така наречената Стара улица.
Тя е обявена за исторически и архитектурен резерват още в далечната 1979 година, защото именно тук се намират едни от най-известните възрожденски къщи – Даскаловата, Славейковата, Калинчевата.
Даскаловата къща е изключителен образец на възрожденската архитектура. Там се помещава понастоящем Музеят на резбарското и зографското изкуство. Димитър Ошанина и Иван Бочуковеца са създателите на двата прекрасни дърворезбовани тавани, които изработват след облог през 1808 г. Калинчевата къща също е дело на уста Димитър Сергюв. В нея е изложена колекция картини на над 80 български художници от края на миналия век до наши дни. Цялата къща е изпълнена с образци на традиционната и съвременна тревненска дърворезба. Там можете и да си похапнете вкусно, защото освен музей, къщата е и ресторант с вкусна национална и международна кухня.
Доказателство за истинския гений на тревненските майстори можете да откриете и в Качуанската махала. Останки от калдъръмени римски пътища ще ви съпроводят в разходката и ще ви потопят в уникалната атмосфера на 19-ти век.
Какво да видите в околностите на Трявна?
В близост до Трявна определено има какво да видите. Дряновският манастир и пещерата “Бачо Киро”, уникалният архитектурен резерват Боженци, архитектурно-етнографски комплекс Етъра, Шипка и разбира се, архитектурно-музейният резерват „Царевец”. Всичко е достатъчно близко, за да си правите чудесни разходки с много история, вкусно хапване и незабравими гледки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!