В една от известните сцени в Х2 (първите филми за X-Men) Магнито използва магнитните си сили, за да изтръгне желязото от нечие тяло, след което започва да буйства, използвайки желязото като куршум.
Разбира се, във филма е разкрито, че причината Магнито да успее да направи това е, че охранителят е бил инжектиран с желязо преди това събитие.
Въпреки това - както хората питат в Reddit - възможно ли е наистина силен магнит да повлияе на кръвта ви?
Първо, макар да знаем, че кръвта съдържа желязо, знаем също, че магнитите не могат да изтръгнат желязото от нея. Ако можеше, това щеше да се случва всеки път, когато някой влезе в апарат за ядрено-магнитен резонанс (ЯМР).
Вероятно този апарат нямаше да се използва никога. Но това не означава, че силните магнити не влияят на кръвта ви. Всъщност техниката, използвана за измерване на мозъчната активност в апаратите за ядрено-магнитен резонанс, разчита на факта, че те се влияят.
Ядрено-магнитен резонанс с пистолет в джоба: Ето какво се случи с тази жена
Кръвта ви не е феромагнитна, или магнитна по начина, по който хората обикновено разбират магнетизма. Тя обаче има много слаби магнитни свойства.
Оксихемоглобинът е слабо диамагнитен, т.е. слабо се отблъсква от магнитно поле, докато дезоксихемоглобинът е парамагнитен или слабо се привлича от магнитно поле. Именно това ни позволява да измерваме мозъчната активност с помощта на магнитно-резонансни апарати.
"Причината, поради която ЯМР може да открива промени в мозъка, се дължи на фундаменталната разлика в парамагнитните свойства на оксихемоглобина и дезоксихемоглобина", предава порталът Radiopaedia.
"Дезоксигенираният хемоглобин е парамагнитен, докато оксигенираният хемоглобин не е, поради което първият ще предизвика локално дефазиране на протоните и така ще намали върнатия сигнал от тъканите в непосредствена близост", посочва още порталът.
Както беше предложено в Reddit, ако увеличите мащаба на магнита "ще изпаднете в неприятна ситуация". Всичко е малко магнитно, включително тъканите в тялото ви, които ще реагират на магнитно поле, ако то е достатъчно силно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!