Ж ивотът е сравнително лесен за разпознаване.
Той се движи, расте, яде, размножава се. Просто е.
Биолозите често използват абревиатурата ДДЧРРОХ (от английското MRSGREN) – движение, дишане, чувствителност, растеж, размножаване, отделяне и хранене, за да го опишат.
Хелън Шърман, първият астронавт на Великобритания и химик в Имперския колеж в Лондон, наскоро каза, че невидими извънземни форми биха могли да съществуват сред нас.
Възможно ли е това?
Животът може и да е лесен за разпознаване, но определено е труден за дефиниране.
Именно това поставя учени и философи пред един дебат, продължаващ векове наред. Например един 3D принтер може да се възпроизвежда, но не бихме го нарекли жив, нали?
От друга страна пък мулетата в голямата си част не са способни да създават поколение. Бихме ли ги определили като нежива материя?
За живота има над 100 действащи определения.
Един алтернативен, но не изцяло коректен начин, да опишем живота е като „самоподдържаща се система от химически съединения, способна да еволюира по теориите на Дарвин”.
Липсата на едно категорично определение за живота създава много проблеми, що се отнася до търсенето на живи организми във Вселената.
Неспособността ни да приемем живота като нещо друго освен „ще го познаем, ако го видим с очите си” означава, че слагаме много строги граници на разбиранията си и се ограничава до представите за живот, които имаме само тук на Земята.
На една от милиардите планети в галактиката Млечен път.
Повечето пъти, в които говорим за извънземни, си ги представяме с човекоподобни форми. Но интелигентния живот, който търсим, не е задължително да е в човешка форма.
Живот, но не такъв, какъвто познаваме
Шърман е категорична, че извънземният живот съществува и според нея „няма две мнения по въпроса”.
„Дали те ще приличат на мен и вас и ще са направени от въглерод и водород? Може би не. Възможно е дори те да тук, сред нас, и просто да не ги виждаме”, казва тя.
Подобни форми на живот биха имали непонятна за нас биохимия и най-вероятно биха били с микроскопични размери.
Силицият като основа на извънземен живот
Широко обсъждана хипотеза в средите на астробиолозите е тази за предполагаем извънземен живот, изграден на базата на силиций вместо на въглерод.
90% от нашата планета е изградена от следните елементи – силиций, желязо, магнезий и кислород, което означава, че всяка една от тези съставки може да се определи като нужна за развитието на живот.
Силицият си прилича с въглерода.
Той има четири свободни електрона, които чакат да се свържат с други атоми. Силицият обаче е по-тежък. В ядрото на неговия атом има 14 протона, сравнени с 6 при въглерода.
Въглеродът може да създава стабилни двойни и тройни връзки, докато силицият не и повечето химически връзки, които създава са нестабилни.
Много производни съединения на силиция като силициевият диоксид (SiO2) например съществуват предимно в твърдо състояние на Земята и са неразтворими във вода.
Съединенията на въглерода пък са доста по-ефективни в условията на нашата планета.
Възможно ли е извънземните вече да са сред нас? Със сигурност ви е омръзнало да четете и да слушате коментари по тази тема.
Истината е, че появата на живот във Вселената е наистина голям късмет. Още по-късметлийско е формите на живот да се развият, да еволюират до такава степен, че да създадат технологията да изследват космоса и да търсят други себеподобни някъде в пространството.
Вселената е само на 13,8 млрд. години. Това може и да ви се струва много, но всъщност е едно мигване на фона на това, което предстои.
Периодът, в който животът ще бъде възможен във Вселената, обаче е кратък.
През по-голямата част от своето съществуване Вселената ще е едно тъмно, самотно и зловещо място, изпълнено с умрели звезди и непрестанно уголемяващи се черни дупки.
Така че… осъзнайте щастието, наречено живот. И дори и да сме сами във Вселената, ще знаем, че сме били единствените, които са имали шанса да се наслаждават на нейната необятна магия.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!