С леди от древна ДНК изглежда са открити във вкаменелости на изчезнал вид костенурка на 6 милиона години. Това е изумително доказателство за ДНК и може да даде основание да се предполага, че генетичният материал може да издържа много по-дълго, отколкото се е знаело преди.
Намерена на карибския бряг на Панама вкаменелост се състои от счупена черупка, но скелетът е изгубен. Екземплярът принадлежи към вид костенурки от рода Lepidochelys, който все още се среща и днес под формата на морски костенурки на Кемп и морски костенурки на Олив. Точният вид на вкаменелостта не е определен, въпреки че се подозира, че е принадлежал към наскоро идентифициран изчезнал вид.
Could DNA Have Survived 6 Million Years Inside A Turtle Shell?https://t.co/AQK6Pgwpiv#science #today
— Pure Science 🔭🔬🧪🚀🧬🦖 (@Pur3Science) November 24, 2023
В скорошно проучване учените съобщават, че може да са открили следи от ДНК, заключени в запазените костни клетки на костенурката, наречени остеоцити. Гледайки остеоцитите под микроскоп, екипът забелязал "ядроподобни" вътрешни структури. Тъй като ядрото е органелът в клетките, който съдържа ДНК, те направили тест за наличието на генетичния материал и за тяхна изненада, той се оказал положителен.
„В рамките на всички данни за вкаменелости на гръбначни животни на планетата, подобно нещо е докладвано преди това само в две вкаменелости на динозаври, включително един Тиранозавър рекс“, каза д-р Едуин Кадена, автор на изследването от Universidad del Rosario в Богота, Колумбия, и научен сътрудник в Институтът за тропически изследвания Смитсониън в Панама.
ДНК материалът естествено се разпада с течение на времето, което от гледна точка на науката е жалко, имайки предвид колко информация за далечното минало може да съдържа. Докато този резултат от теста е доста добро доказателство за това, че генетичният материал се съдържа в остеоцитите на черупката на костенурката, това не е пряко доказателство за самото наличие на ДНК. За да потвърдят наличието на генетичен материал, изследователите би следвало да идентифицират директно ДНК и да я секвенират.
#DNA traces found in fossil of six million-year-old sea turtlehttps://t.co/maGi1JA6fp pic.twitter.com/f9Gp8fchYA
— Hindustan Times (@htTweets) September 29, 2023
Най-старата ДНК, която е била възстановявана и секвенирана е на мамут на 1,2 милиона години, намерен в сибирската вечна замръзналост. На възраст пет пъти по-голяма от тази, доказателствата за ДНК в древната костенурка предполагат, че генетичният материал може потенциално да остава запазен в продължение на милиони и милиони години, дори в по-топли среди, които не са съвсем подходящи за ДНК молекулите.
„Тези данни демонстрират потенциала на ДНК да се запази в екземпляри, които са на милиони години и са живели на по-ниски географски ширини, което предизвиква традиционните парадигми за биомолекулярно съхранение“, пишат авторите на изследването.
Разбирането на генетиката на древната костенурка Lepidochelys би било особено интересно, тъй като много малко се знае за тяхната история и еволюция. Днес живеят само седем вида морски костенурки и повечето са изправени пред безброй заплахи за съществуването си.
„Карибските вкаменелости от Панама, които успяхме да спасим през годините, помагат да се пренапише историята на морските гръбначни животни от провлака“, обясни Карлос Де Грасия, съавтор на изследването и докторант, свързан със Smithsonian Tropical Research Institute.
Изследването е публикувано в Journal of Vertebrate Paleontology.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!