Б ългарски ученици имат възможността да развият своя бизнес идея и да минат през целия процес на създаването ѝ, усъвършенстване, презентиране и превръщането ѝ в печеливш бизнес.
Обучението е свързано с много забавни игри, a обстановката е неформална.
Ученици от Х и ХІ се подготвят за професионалното си бъдеще на предприемачи, благодарение на програмата “Тийноватор”, която е част от международната мрежа “U School”.
В организираните старт-ъп клубове, водени от ментори, участват 4 столични училища.
Как млад българин подобрява българското образование
Срещаме ви с Атанас Запрянов, който се развива в сферата на цифровите технологии и предприемачеството. След като живее и работи 16 години в Германия, той се завръща в родината си, за да стартира своя собствена компания.
35-годишният предприемач е и ментор в програмата „Тийноватор“.
„Включих се в програмата с желанието да споделя опита си. Вярвам, че в България има много умни и мотивирани хора.
С правилните познания и нагласи те могат да постигнат много и да помогнат на родината ни да се развие към по-добро бъдеще. Колкото по-рано се придобият тези умения, толкова по-добре могат да се усъвършенстват. Включих се в програмата с желанието да споделя опита си и да ускоря този процес“, споделя Атанас Запрянов в интервю на Силвия Прибиловска за Vesti.bg.
Борис Павлов е на 30 години и се завърна в България. Вижте защо
Успешен в България: мисията възможна, историята на д-р Бо
Атанас определя участието си в проекта като мотивиращо изживяване. За пример дава едно от упражненията, в което учениците имат 30 минути, за да изпълнят няколко задачи.
Една от задачите е да се снимат с 10 учители, но се оказва, че те точно в този ден са на съвет. Учениците въпреки това опитват да направят снимка с тях.
„След като преподавателите първоначално отказаха на младежите, заедно с тях обсъдихме какви различни подходи има към тази ситуация. Часът ни с тях свърши, но 30 минути по-късно получихме снимка не с 10 учители, а с целия учителски съвет. Смятам, че се справиха отлично“, споделя Запрянов.
Младият предприемач е впечатлен от учениците, с които работи, тъй като те приемат новото и различното, любознателни са и имат различни интереси.
„Спектърът на идеите на учениците е много широк. Темите варират от модерно и лесно разбираемо представяне на учебен материал, през коли и пътувания до спорт и body/mind-hacking. Всичко това обвързано с модерни технологии като VR & AI“, разказва той.
Как от нулата да станеш успешен бизнесмен - историята на млад българин
Атанас Запрянов вижда много потенциал в българските младежи, които се възползват от възможностите, които им се дават. Част от тях дори създават възможности сами.
„Виждам как с малко подкрепа и споделено знание постигат повече. Надявам се, че ще запазят този мироглед и ще постигнат чудесни резултати за себе си и за страната ни“, посочва той.
Михаела Иванова е ученичка в столичното 105-о СУ "Атанас Далчев" и е част от „Тийноватор“.
„Срещите на "Тийноватор" винаги ме карат да се вълнувам, защото знам че следват няколко часа, прекарани с хора, които действат целенасочено и успяват“, споделя тя за Vesti.bg.
Тя ще участва в първия стартъп уикенд на програмата за създаване на стартъп клубове в българските училища, който ще се проведе на 26 и 27 януари в София Тех Парк.
Началото на първото по рода си събитие у нас ще даде Еврокомисарят по цифровата икономика и общество - Мария Габриел.
Български ученици учат с интерес: мисията възможна
В състезанието ще мерят сили клубовете от първата година на Тийноватор в България - от столичните училища СМГ „Паисий Хилендарски“, 105 СУ „Атанас Далчев“, 32 СУИУЧЕ „Св.Климент Охридски“ и 19 СУ „Елин Пелин“.
Над 60 ученици от 10-и и 11-и клас ще представят идеите си за иновативен стартиращ бизнес, след което с гласуване ще бъдат отсяти 12 от тях.
„На състезанието очаквам да се представя като добър оратор, който ще изрази бизнес идеята си още по-добре“ категорична е Михаела.
С помощта на ментори - предприемачи и представители на бизнеса и медиите, учениците ще разработват бизнес идеите в рамките на ден и половина.
В края на двата дни проектите им ще бъдат презентирани пред жури от експерти, един от които е Христо Христов, изпълнителен директор на НетИнфо.
Човекът, който пренася бъдещето в България
Ще бъдат отличени проекти в категориите “устойчив бизнес модел”, “иновативна идея”, “социално предприемачество”, “зелен бизнес”. До края на учебната година клубовете в програмата ще имат възможност да разработват в детайли отличените идеи.
Най-добрият отбор от България ще участва в международно състезание в Любляна, Словения, и има възможността да спечели стипендии в Watson University, Колорадо.
В края на учебната година всички екипи се явяват на национално състезание и презентират бизнес идеите си пред жури от инвеститори.
Вижте още информация заTeenovator ТУК!
Тийноватор е част от международната мрежа U School, адаптирана за българските училища. Проектът е фокусиран върху стимулиране на креативното мислене на учениците, както и върху развиване на предприемаческите им умения. Ментори предприемачи с опит в различни сфери, помагат на ученици в 10-и и 11-и клас да открият страстта си и да я превърнат в печеливш стартъп проект. Методиката на обучение на “Тийноватор” е разработена на базата на успешни практики от Станфордския университет. Програма се прилага в девет държави на три континента, а България е част от нея от учебната 2018-2019 г.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!