Възможно ли е да се предскаже бъдещето
Източник: iStock/GettyImages
27

О ще от дълбока древност хората се опитват да предскажат бъдещето. Каква ще бъде реколтата? Дали тези облаци предвещават дъжд? Какъв ще бъде изходът от предстоящата битка? През вековете подобни въпроси са били задавани многократно. За да дадат отговори, някои се вглеждат в чаените листа, останали на дъното на чашата им, други насочват вниманието си към полета на птиците, а трети хвърлят кости и анализират начина, по който те падат на земята. В наши дни, използваните методи са други. С помощта на математиката и огромно количество данни, учените често успяват да предсказват с точност събития, които все още не са се случили.

Натали Дийн е статистик от университета в Гейнсвил, Флорида. Нейната работа е фокусирана върху изследването на заразни болести. През 2016 г. тя участва в прогнозирането на разпространението на вируса Зика в южните части на САЩ. За целта учените създали компютърен модел, в който били взети предвид голям брой фактори – каква е числеността на населението, колко хора учат или работят, дали и колко често пътуват, какъв е относителният брой на комарите, които са преносители на вируса и т.н. Когато имало дори и минимална промяна в един от тези фактори, учените правели нова прогноза. „Анализирайки различни ситуации, ние имахме възможността да изготвим много точни прогнози. В нашата работа е изключително важно да разполагаме с голямо количество данни, които отразяват реалните условия – това значително увеличава точността на нашите анализи“, отбелязва Дийн.

Том Ди Либерто е климатолог, който като дете обожавал снега. Тази негова страст в голяма степен се е запазила и до днес. Той изготвя сложни климатични модели, с които доказва как глобалното затопляне влияе на нашата планета. „До голяма степен всичко зависи от това какво се случва в атмосферата. Благодарение на някои основни физични уравнения, ние успяваме да предскажем какви промени ще настъпят по отношение на показатели като влажността или температурата“, отбелязва Ди Либерто. Той дава пример с формулата F = ma, където F е силата, m е масата и a е ускорението. С нейна помощ, учените могат да прогнозират каква ще бъде скоростта на вятъра утре или след една седмица.

Но как могат да се правят прогнози в случаите, когато подобни уравнения няма как да бъдат използвани? С подобни въпроси се занимава Емили Кубичек, която работи за компанията „Уолт Дисни“. „Представете си, че пускате на пазара нов сладолед и искате да разберете на кого ще се хареса той. Как ще постигнете това? Първо, предоставяте сладоледа на тестова група и събирате подробни данни за всеки един участник – пол, възраст, образование, етнос, хобита и т.н. Разбира се, те трябва да споделят и кои сладоледи харесват и кои - не“, добавя Кубичек. На базата на събраните данни и на мненията на участниците за новия сладолед, експертите могат да изготвят модел, който да прогнозира кой ще хареса въпросния продукт. „Резултатите могат да покажат, че той ще бъде купуван основно от момичета на възраст между 14 и 17 години, които обичат да спортуват. Това е от голяма важност за производителя, тъй като той вече ще има известна представа как би реализирал възможно най-големи продажби“, добавя Кубичек.

„За да бъде добър даден модел, наличните данни трябва не просто да бъдат много, но и да са качествени“, отбелязва Ди Либерто. Всичко зависи от това каква прогноза трябва да бъде направена. Пример в това отношение е Националната футболна лига (НФЛ е професионалната лига по американски футбол в САЩ). Всяка година, представители на отборите от НФЛ участват в драфт, в който избират нови играчи за техните тимове. За да бъдат привлечени най-подходящите състезатели, те се обръщат за помощ към някои опитни статистици. Един от тях е Майкъл Лопес. „В моята работа трябва да съм изключително прецизен. Обръщам внимание и на най-незначителните факти, като целта ми е да събера колкото се може по-голямо количество данни и да го превърна в едно полезно и кратко обобщение“, обяснява той.

За какво всъщност става въпрос? Представете си, че сте собственик на отбор и се чудите дали да привлечете млад играч, който прави силно впечатление със своите качества. Експерти като Майкъл Лопес могат да изготвят модел, който прогнозира как ще се представи въпросният играч. Анализира се всичко – неговата скорост, съотношението между височината и килограмите му, колко често се контузва, процентът на точните пасове, които прави и т.н. Въпреки голямото количество данни, моделите невинаги са точни. „Грешки се допускат непрекъснато. Колкото и точни да са изчисленията, ако има дори и малка неточност или липса в събраните данни, всичко се обърква. Представете си, че искате да направите торта, но вместо шоколад използвате кал. Каквото и да правите и колкото и да се стараете, когато извадите творението си от фурната, ще имате една димяща купчина кал, а не торта“, добавя Лопес.

Независимо колко подробни са данните, колко добър е изготвеният модел и колко умни са неговите създатели, няма как бъдещето да се предскаже с абсолютна точност. Прогнозите са базирани на вероятността дадено събитие да се случи. По тази причина метеоролозите съобщават, че утре има 70% вероятност да вали или че на Коледа има 20% вероятност да падне сняг. Колкото по-добър и подробен е изготвеният модел, толкова шансът прогнозата да се сбъдне е по-голям. Напредването на технологиите значително улесни работата на учените. Днес, петдневните прогнози за времето са много по-точни от тези за следващия ден, изготвяни през 80-те години на миналия век. Въпреки това, някои събития – като настоящата пандемия от COVID-19, са изключително трудни за прогнозиране, тъй като не са събрани достатъчно данни и има нужда от провеждането на още много изследвания.

Човешкият мозък може да създава структури в 11 измерения

Може ли изкуствен интелект да определи продължителността на живота на човек

Коментари 27
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

27 коментара
 
- Защо с такова закъснение съобщавате за обира в дома ви, госпожо? - Ами... Мислех, че мъжът ми си е търсил чиста риза...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

България Преди 39 минути

Зам.-председателят на СОС Ваня Тагарева припомни, че Петров е бил избран с гласовете на ГЕРБ-СДС

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Любопитно Преди 41 минути

Българският и международен бизнес и гражданско общество заедно за по-добра среда

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Свят Преди 2 часа

Домът му беше надраскан с надписи от активисти на лявата младежка организация Arran

<p>&quot;Доналд Тръмп е неудържим&quot;</p>

Номинираният за главен прокурор на САЩ: Доналд Тръмп е неудържим

Свят Преди 2 часа

Тръмп номинира дългогодишния си съюзник републиканския конгресмен Мат Гетц за главен прокурор на Съединените щати

Църквата "Свети Петър" в Люцерн

Дигитален Исус изповядва богомолци в Швейцария

Любопитно Преди 2 часа

Поне две трети от хората, които са говорили с дигиталния Исус, излизайки от изповедалнята споделят, че са имали „духовно“ преживяване

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Любопитно Преди 2 часа

Ще успеят ли Храбрите да се спасят от сигурни елиминации?

Унгария ще разположи система за ПВО край Украйна

Унгария ще разположи система за ПВО край Украйна

Свят Преди 3 часа

Будапеща: Все още вярваме, че възможно най-скоро ще има мир чрез дипломация

,

София, 1973 г.: Загадъчният "инцидент" с Енрико Берлингуер

България Преди 3 часа

Каква е истината за загадъчния "инцидент" с Енрико Берлингуер в София през 1973 година четете в следващите редове

Разнообразни таланти провокират усета на Орлин Горанов в “Пееш или лъжеш”

Разнообразни таланти провокират усета на Орлин Горанов в “Пееш или лъжеш”

Любопитно Преди 3 часа

Ще успеят ли Наско от Б.Т.Р. и Мариана Попова да помогнат на певеца?

Папа Франциск

Папата ще канонизира първи светец от поколение Y

Любопитно Преди 3 часа

Карло Акутис, който почина от левкемия през 2006 г., беше наречен „Божият инфлуенсър“

Пожар гори в жилищна сграда в Свети Влас

Пожар гори в жилищна сграда в Свети Влас

България Преди 3 часа

Евакуирани са хора, към момента няма данни за пострадали

<p>Бурята &bdquo;Яри&ldquo; остави 80 хиляди без ток във Финалдния</p>

Бурята „Яри“ остави 80 хиляди без ток във Финалдния

Свят Преди 3 часа

Силните ветрове доведоха до проблеми с транспорта в страната

<p>Този делфин си говори сам - причината ще разтопи сърцето ви&nbsp;</p>

Този самотен делфин в Балтийско море си говори сам - причината ще разтопи сърцето ви

Любопитно Преди 4 часа

Екип от изследователи, ръководен от Олга Филатова, записва над 10 000 звука от Деле

Звездите на One Direction се сбогуваха с Лиъм Пейн (СНИМКИ/ВИДЕО)

Звездите на One Direction се сбогуваха с Лиъм Пейн (СНИМКИ/ВИДЕО)

Свят Преди 4 часа

Лиъм Пейн бе погребан вчера на частна церемония в Бъкингамшир

Говорителката на руското министерство на външните работи Мария Захарова

Мария Захарова: Русия е готова да обмисли всяка „реалистична“ инициатива за мир в Украйна

Свят Преди 4 часа

Говорителката на руското външно министерство каза още, че новата американската база за отбрана срещу балистични ракети в Северна Полша ще доведе до повишаване на общото ниво на ядрена опасност

Ново забавяне на медицинските хеликоптери, неустойка от 500 000 лв. иска МЗ

Ново забавяне на медицинските хеликоптери, неустойка от 500 000 лв. иска МЗ

България Преди 4 часа

Новите срокове, които се посочват от производителя, са края на февруари 2025 г. за хеликоптер №2 и края на март 2025 г. за хеликоптер №3