1

К огато през 2020 г. започнаха първите локдауни, много офисни работници просто се прибраха вкъщи и откриха, че работните им места вече ги чакат там.

Технологиите днес са достигнали достатъчна самостоятелност и дори се усъвършенстваха доста преди настъпването на този момент, което позволи на повечето чиновнически, управленски и административни задачи да се изпълняват напълно свободно и отвъд границите на традиционното им място - офиса.

Две години по-късно, след като ограниченията покрай пандемията започнаха да отпадат и работните места отново се отвориха, необходимостта от офиса беше поставена под въпрос.

Ако работата в офис може да се извършва навсякъде, тогава за какво са нужни офисите?

Източник: iStock/Getty images

Иронията, която е в основата на настоящия дебат между дистанционната работа и тази в офиса, е, че самата работа в офис е вид дистанционна работа. Защо да предаваме контрола над една провинция на капризен феодал, когато тя може да бъде управлявана повече или по-малко директно от Версай?

Защо да се рискува корабокрушение, тропическа болест и съпротива от страна на местното население, когато колониалните печалби могат да се наблюдават от Лондон? И защо да разчитаме на "тайните" на гилдиите, когато разделението на труда в индустриален мащаб може да се планира щателно от удобния офис на фабриката?

Тези риторични въпроси с примери от миналото са актуални и днес.

Офисът е технология, която позволява високи нива на контрол. Той концентрира знанието и властта на едно място - и именно поради тази причина монархиите и търговските компании в Европа през XVII и XVIII в. са пионери в някои от най-ранните форми на модерно бюрократично управление.

Офисът обаче се превърнал в основна форма на работа на Запад през XIX век.

Огромният ръст на търговията, промишлеността, финансите и транспорта се нуждаел от огромен брой офис служители, които да комуникират, консолидират, пренасят, съхраняват и извличат съответните данни - процес, който също така създава маса от адвокати и техните служители, които да посредничат при разрастването на търговските и личните взаимоотношения.

Бързите социални и геополитически промени принудили правителствата да разширяват и укрепват правомощията си с бюрократични средства: войни се печелели, режими се утвърждавали, училища и затвори се строели - всичко това с помощта на хората, които стоели на бюро.

Всъщност Първата френска република и Империята вероятно дължали успехите си на държавната администрация.

През 1921 г., по време на периода на административна експанзия, Макс Вебер описал бюрокрацията като машина, съставена от бюра, документи и мъже (и все повече жени), която можело да изпревари и надмине всички по-неудобни начини на организация, които са я предшествали.

Въпреки че Вебер бил може би най-известният теоретик по темата за "управлението от бюрата", неговите предшественици от XIX в. също признавали значението му. За мислители като Джереми Бентам и Г.В.Ф. Хегел, както и за утописти като Анри дьо Сен-Симон, бюрокрацията показва съвършенството на човешките институции.

Но част от управляващите, сред които Наполеон Бонапарт, също са признавали предимството, което бюрократичната организация им е давала на бойното поле - предимство, което по-късно е било застъпено в бизнеса от гурутата на мениджмънта през дългия XIX век: Чарлз Бабидж, Анри Файол и Фредерик Уинслоу Тейлър.

Всъщност бюрократичната власт е била и нещо, от което трябва да се страхуваме: консерваторите от XIX в. не са вярвали на нищо, което има толкова ясни корени в принципите на Просвещението (колкото и полезно да е то). Но либералите също се притеснявали, че концентрацията на власт в бюрата е лошо предзнаменование както за свободния пазар, така и за демокрацията.

В противовес на надеждите и страховете на съвременните наблюдатели, забележителна черта на бюрокрацията от XIX в. днес е нейната грубост.

Постанова на "Шинел" на Н.В.Гогол в Лондон
Постанова на "Шинел" на Н.В.Гогол в Лондон Източник: iStock/Getty images

Времеемките и трудоемки задачи, които били бич за офисните работници, силно контрастират с днешната почти мигновена комуникация и свободно разпространяващите се цифрови мрежи.

Усещането за материалния характер на офиса се проявява най-силно в литературата от този период: Чарлз Дикенс, Херман Мелвил и Николай Гогол са известни с това, че изобразяват мрачния свят на чиновника. Една от най-ярките му картини обаче идва от романа на Оноре дьо Балзак от 1844 г. "Държавните служители":

"За чиновника природата е офисът. Неговият хоризонт отвсякъде е ограничен от зелени кашони; за него атмосферните условия се формират от въздуха в коридорите, от дъха на други хора, който изпълва непроветрените помещения, от миризмата на документи и химикалки; неговият пейзаж е кабинет... Небето за него е таван, към който той отправя своите прозявки, а неговата стихия е прахът..."

Изтъкнати лекари са се противопоставяли на влиянието на тази природа - едновременно дивашка и цивилизована - върху моралното същество, намиращо се в кабинети.

Офисите от миналото като че ли дават основание за дистанционна работа днес. Когато хартията и гълъбите са били най-модерните средства за съхранение на данни, мрачните офиси са били необходимо зло.

Със сигурност сега, когато бюрокрацията се е отървала от грубата си плът и се е издигнала в "облака", можем да кажем сбогом на тези "страшни помещения" завинаги. Офис литературата от XIX в. обаче съдържа и предупреждение.

За дистанционния работник от 2020-те години новелата "Пенсионирането на господин Бугран" на Й. К. Хюйсманс от 1888 г. звучи като поучителна история.

Принуден да се пенсионира от държавната служба, Бугран е в безизходица.  Разхождайки се отчаяно из овощна градина, той вижда дървета, които "вече нямат формата на дървета": "под предлог да се извлекат по-добри плодове" от тях те са били "убити". Осъзнавайки, че духът му е бил осакатен по същия начин от живота в офиса, Бугран решава да повтори старата си работа у дома.

Той си построява офис в апартамента си и прекарва дните си в преписване и поправяне на писма - дори "пътува", като всяка сутрин обикаля квартала. Той умира "щастлив": на бюрото си, по средата на писането на последния документ.

За Хюйсманс най-дълбоките последици от живота в офиса се усещат далеч отвъд неговите стени - и това, което някога е било затворено работно място, днес е неопределено.

Независимо дали работим дистанционно или не, упадъка на офиса е силно преувеличена.

Коментари 1
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

1 коментар
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Вижте забележителностите на Ню Йорк от джинджифилов хляб</p>

Известни забележителности на Ню Йорк са пресъздадени от джинджифилов хляб

Свят Преди 6 минути

Всеки дизайн трябва да бъде изцяло годен за консумация и изработен от най-малко 80% джинджифилов хляб

Книга с рекордите на Гинес

Най-високата и най-ниската жени в света се срещнаха за първи път

Любопитно Преди 8 минути

Двете споделят доста общи интереси

"Не мисля, че възелът ще се развърже": Лена Бориславова преди гласуването на председател на НС

"Не мисля, че възелът ще се развърже": Лена Бориславова преди гласуването на председател на НС

България Преди 37 минути

Бориславова призова да не бъде хвърляна цялата отговорност върху "Демократична България", които имат своята позиция да не гласуват заедно с "Възраждане"

<p>Паднали клони и отломки: Силна буря връхлетя Калифорния (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Паднали клони и отломки: Силна буря връхлетя Калифорния

Свят Преди 51 минути

Падналият сняг доведе до по-ранно отваряне на ски курорти

Коронацията на Чарлз III е струвала 72 милиона британски лири

Коронацията на Чарлз III е струвала 72 милиона британски лири

Свят Преди 59 минути

Чарлз III беше коронясан в Уестминстърското абатство на церемония, на която присъстваха високопоставени гости от цял свят

Чакъров: Ще подкрепим Силви Кирилов за председател на НС, ако се стигне до балотаж

Чакъров: Ще подкрепим Силви Кирилов за председател на НС, ако се стигне до балотаж

България Преди 1 час

Страната има много остра потребност от редовно правителство, отбеляза той

Десетки убити при израелски бомбардировки в Ливан и Газа

Десетки убити при израелски бомбардировки в Ливан и Газа

Свят Преди 1 час

Израел е ударил южните предградия на Бейрут на няколко вълни

<p>Села в Ловешко обезлюдяват заради липса на вода</p>

Жители на засегнатите от водната криза села обмислят да ги напуснат

България Преди 1 час

Водната криза в Ловеч и областта се задълбочава, а, решенията не изглеждат близо

Руски удари в североизточната част на Украйна, има убити и ранени

Руски удари в североизточната част на Украйна, има убити и ранени

Свят Преди 1 час

Град Суми, в близост до руската граница, беше ударен от "няколко мощни експлозии",

Екшън в Пловдивско: Задържаха контрабандни цигари за 2 млн. лева

Екшън в Пловдивско: Задържаха контрабандни цигари за 2 млн. лева

България Преди 1 час

Арестувани са четирима души, сред които двама чужденци

Промени в ядрената доктрина на Русия предизвикват тревога

Промени в ядрената доктрина на Русия предизвикват тревога

Свят Преди 1 час

Одобрението на документа бе извършено 1000 дни след началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна

<p>Нова номинация за главен прокурор в САЩ: Тръмп избра жена</p>

След оттеглянето на Мат Гейц: Тръмп избра Пам Бонди за главен прокурор в САЩ

Свят Преди 2 часа

Бонди е бивш главен прокурор на Флорида и отдавнашен съюзник на Тръмп

Инвестиции в недвижими имоти отвъд “апартамент в София”

Инвестиции в недвижими имоти отвъд “апартамент в София”

Любопитно Преди 2 часа

Как финансовите пазари могат да направят инвестициите в имоти по целия свят достъпни за всеки джоб

Костадинов: Няма да отменим кандидатурата ни за председател на НС

Костадинов: Няма да отменим кандидатурата ни за председател на НС

България Преди 2 часа

Петър Петров е най-добрият кандидат, отбеляза лидерът на "Възраждане"

Меркел

Защо Меркел е била против членството на Украйна в НАТО

Свят Преди 2 часа

Отговорна ли е политиката на Ангела Меркел спрямо Русия отчасти за войната в Украйна?