С поред проучване топенето на полярния лед, дължащо се на климатичните промени, предизвикани от човека, леко е забавило въртенето на Земята и това може да повлияе на начина, по който измерваме времето.
Въпреки че изчезването на ледовете е намалило скоростта на въртене на планетата, Земята все още се върти малко по-бързо, отколкото преди.
Общото увеличение на скоростта означава, че за първи път в историята световните хронометристи може да се наложи да изместят времето с една секунда.
Това е последният път, когато Земята се е променила (ВИДЕО)
Това означава, че около 2029 г. може да се наложи часовниците да прескочат една секунда, наречена "отрицателна високосна секунда", за да се синхронизира универсалното време с въртенето на Земята, според проучването, публикувано в списание Nature.
Ако не беше влиянието на топящия се лед, промяната на времето щеше да се наложи три години по-рано - през 2026 г.
През последните десетилетия Земята се е въртяла по-бързо поради промени в нейното ядро, но топящият се лед е противодействал на този скок на скоростта.
Climate change 'slows Earth's rotation' - and could affect how we measure time
— Sky News (@SkyNews) March 27, 2024
Read more 🔗
https://t.co/QJiTa6mFaC
Въртенето на света е като въртене на фигуристка
Дънкан Агню, автор на изследването и геофизик в Института по океанография "Скрипс" към Калифорнийския университет, казва, че топенето на ледовете в Гренландия и Антарктида е променило мястото, където е концентрирана земната маса.
Това е забавило въртенето на Земята, тъй като по-малкото количество твърд лед в северните и южните части на планетата означава, че около екватора има повече маса, сочи проучването.
Агню използва примера с фигурист, който се върти върху лед, за да обясни това.
"Ако си представите фигуристка, която започва да се върти, ако тя спусне ръцете си или изпъне краката си, ще забави ход", обяснява той.
Ако обаче ръцете на фигуристката са изтеглени навътре, това означава, че тя ще се върти по-бързо.
Топенето на ледовете в Гренландия и Антарктида е тенденция, която се ускорява и за която се твърди, че се дължи главно на предизвиканото от човека изменение на климата.
Това означава, че хората може да са причина Земята да се върти по-бавно, отколкото иначе би се въртяла.
"Дори за мен е впечатляващо, че сме направили нещо, което осезаемо променя скоростта на въртене на Земята. Случват се неща, които са безпрецедентни", коментира още Агню.
Топенето на полярния лед е нов фактор, който влияе върху въртенето на Земята.
Триенето на океанските приливи и отливи, дължащо се отчасти на гравитационното привличане на Луната, забавя въртенето на Земята.
Същевременно движението на течностите във вътрешно ядро на Земята може да ускори или забави скоростта на въртене на планетата, казва Агню.
* Във видеото: Има ли глобално затопляне? Или идва голямото захлаждане?
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
Припомняме и тази галерия от нашия архив:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!