Ч елядникът е многогодишно тревисто растение, което може да се намери по тревисти и каменисти места. Известно е с имената ехинопс, кълбест челядник, главесто тръне, таралеж, страшник. Среща се в Европа, Централна Азия и Африка.
Билката цъфти през юли-август,
като съцветието представлява кълбовидна разноцветна главичка. Растението е с височина 30-80 см. За лечение се използват плодовете на челядника, които се събират през юли-август, разказва каналът "Баба знае" във Vbox7.
В малки дози челядникът има укрепващо и общостимулиращо действие.
Важно е да не се превишава употребата му, защото се стига до обратния ефект – подтиснатост и конвулстни състояния, подобни на тези с отравяне с стрихнин.
Челядникът повишава рефлекторната възбудимост на гръбначния мозък и оказва силно стимулиращо действие.
Билката съдържа ехинопсин, алканоид, който повишава умствената и физическа работоспособност. Повишава процесите на възбудимост и проводимост, както и синтезата на енергия в тялото. Ехинопсинът в растението действа като антидепресант и психостимулатор.
Билката подпомага мускулатурата и се препоръчва при неврити, парези и парализи.
Може да се използва след тежко боледуване и изтощение, мускулна слабост, отслабване на зрителната острота и полова слабост. Челядникът повишава артериалното налягане и усилва сърдечната дейност. Прилага се и за успокояване при стрес.
Челядникът може да се използва като извлек или тинктура.
Важно е да се внимава с количеството от билката, както и да не се приема по време на бременност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!