Планината Еребус, един от най-активните вулкани в света, изхвърля ежедневно около 80 грама злато в студения въздух на Антарктида, съобщава IFLScience.
Съобщава се, че вулканът, който е един от 138-те активни вулкани в Антарктида, всеки ден изпуска газ, съдържащ кристализирано злато, чиято стойност е почти 6 000 долара.
(Видеото е архивно: В сърцето на активен вулкан: Изригването на Етна привлече стотици туристи)
Според IFLScience прахът достига до разстояние до 1000 км от вулкана, който се издига на близо 3 800 метра.
Според Обсерваторията за Земята на Националното управление по аеронавтика и изследване на космическото пространство златният прах е само едно от многото неща, които се изхвърлят от Еребус.
Вулканът се намира над тънък участък от земната кора, така че разтопената скала по-лесно се издига от вътрешността на Земята. Според НАСА той редовно изпуска шлейфове от газ и пара, а понякога изхвърля камъни при стромбулни изригвания.
Вулканът обаче е може би най-известен с бедствието на планината Еребус.
На 28 ноември 1979 г. полет 901 на авиокомпания Air New Zealand се врязва челно в стената на вулкана, при което загиват всички 257 души на борда.
Полетът е част от програма на Air New Zealand, която позволява на пътниците да пътуват с 11-часов полет за разглеждане на забележителности от Окланд до Антарктида и след това обратно в Нова Зеландия.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!