Г одина след като "Лондонският пациент" бе представен на света просто като вторият човек, успял да се излекува от вируса ХИВ, той излиза от сенките, за да разкрие своята самоличност, пише в. "Ню Йорк таймс".
Учени твърдят, че са открили лечение срещу ХИВ
Meet Adam Castillejo more widely known as The London Patient, the second person in the world to have been cured of #HIV. We helped Adam when he was a chef coming to terms with a terminal #cancer diagnosis and facing #homelessness. Check out his film here https://t.co/au6E3J4FHj pic.twitter.com/AV9Ubqv0La
— Hospitality Action (@HospAction) March 10, 2020
40-годишният бивш майстор-готвач Адам Кастилехо, висок 180 см, с дълга тъмна коса и чаровна усмивка споделя, че е решил да излезе от анонимност, след като почти две десетилетия се е борил с болестта, за да стане "посланик на надеждата".
Лечението му е било дълго и изтощително. На моменти Кастилехо е бил на прага на отчаянието. Имайки предвид обаче вниманието, което може да насочи към себе си, разказвайки историята си, години наред той внимателно обмисля дали да го направи.
6 разпространени мита за ХИВ/СПИН
Лекарят на Кастилехо описва случая, който е едва вторият в медицинската практика, миналата година на специализирана конференция за ХИВ/СПИН, както и в статия в сп. "Нейчър".
По желание на пациента той запазва анонимността му.
Тогава вирусът ХИВ не е открит в кръвта му.
A year after the “London Patient” was introduced to the world as only the second person to be cured of H.I.V., he is stepping out of the shadows to reveal his identity. “I want to be an ambassador of hope," he said. https://t.co/l4XxVgj8AK
— The New York Times (@nytimes) March 9, 2020
18 месеца след трансплантация на стволови клетки за лечение на рак на кръвта, вирусът ХИВ не е открит в кръвта му. Лекарят му обаче отначало се въздържа да го нарича "излекуван", предпочитал да казва, че е в "ремисия".
8 силни и смели жени, които промениха историята
Четири години след процедурата, извършена през 2016 г., Кастилехо няма нито рак, нито ХИВ.
Д-р Равиндра Гупта от университета в Кембридж, който е вирусолог на Адам Кастилехо отбелязва, че към днешна дата изследванията сочат, че той вече е излекуван напълно.
А що се отнася до ХИВ, "излекуван" означава, че няма клетки с вируса.
Сходна процедура с трансплантация на произвеждащи кръв стволови клетки с мутация, която ги прави много резистентни на ХИВ, доведе до първия случай на излекуван от инфекцията пациент през 2007 г.
Тимъти Рей Браун, наричан "Берлинският пациент" е давал съвети на Кастилехо за това как може да му се отрази публичното огласяване на името му.
Двата случая не означават, че е открита панацея срещу ХИВ. Подобна интервенция засега не е широко приложима.
Трансптлантацията на стволови клетки и костен мозък е животозастаршаваща, с огромни рискове.
Пробив в лечението срещу вируса на СПИН
Особено опасна е реакция на пациента, ако заместващите имунни клетки не се прихванат. Случаите с Германския и Лондонския пациент са интересни предимно от изследователска гледна точка.
За хората, живеещи с ХИВ, по-безопасен вариант са лекарствата, намаляващи вируса до неоткриваеми нива.
Експертите обаче са категорични, че това е важна стъпка в борбата срещу заболяването.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!