К упуването на нова печка само по себе си е достатъчно предизвикателство, особено ако обмисляте да преминете от газова или електрическа към индукционна.
Индукционните готварски печки и котлони придобиха популярност благодарение на краткото време за готвене, енергийна ефективност и безопасност при използване: но как точно работи индукцията и струва ли си да инвестирате в нея?
Разберете какви са предимствата и недостатъците на печките и котлоните с тази технология.
Индукционното готвене се извършва върху плоска стъклена повърхност, оборудвана с нагреватели.
Нагревателните намотки се захранват от електромагнитна енергия, активирана от желязото в плочата. Когато желязото влезе в контакт с активните нагреватели, частиците на желязото започват да се смесват, което води до бързо нагряване на съдовете.
Това е различно от това, което се случва при готвене с електричество или газ, защото няма пренос на топлина от горелката към съдовете за готвене.
Така при индукция тенджерата или тиганът се загряват, докато котлонът остава хладен и безопасен на допир. Процесът на нагряване става по-бързо, отколкото при електрическата или газова печка, защото не се чака първо да загрее горелката. Звучи много добре, но вижте какви са предимствата и недостатъците на индукционните котлони.
Предимства на индукционната печка и котлон:
- Загряват се по-бързо от електрическите и газовите печки. Това е така, защото с индукцията не е нужно да чакате нагревателният елемент да предаде топлината на готварския съд. Вместо това съдовете се нагряват директно и много бързо – тестовете показват, че индукционните плочи могат да заврят шест литра вода за по-малко от 15 минути.
- Позволяват прецизен контрол на температурата. Електрическите котлони отнемат много време за загряване и охлаждане, а при газовите котлони е трудно да се постигне точна температура. С индукцията ви е осигурен много прецизен контрол на температурата, което позволява готвенето да бъде по-контролирано. Когато изключите котлона, преносът на топлина спира незабавно, така че има по-малък шанс водата да изкипи или храната да бъде преварена.
- Те са по-енергийно ефективни от електрическите или газовите печки, тъй като топлината не се губи в процеса на пренос. При газовите и електрическите печки се губи много енергия във въздуха около тенджерите и тиганите. При индукция се нагряват само съдовете, което в крайна сметка означава спестяване на енергия и разходи (и, разбира се, по-кратко време за готвене).
- Те поддържат повърхността за готвене хладна. Тъй като се нагряват само съдовете, се предотвратява рискът от пожар и изгаряния. Това позволява и по-бързо почистване. Някои хора твърдят, че това прави готвенето около деца по-безопасно, но имайте предвид, че съдовете (и храната в тях) все още са много горещи.
- Те осигуряват по-безопасен начин на готвене, отколкото с електричество или газ. Индукционните плочи не отделят газ във въздуха и няма опасност от захващане на предмети, като кърпи за съдове, тъй като те нагряват само предмети, които съдържат железни частици. Те също така се изключват, когато съдовете за готвене се отстранят от нагревателния елемент, така че има много малък риск случайно да оставите котлона включен, когато приключите с готвенето.
Недостатъци на индукционните печки и котлони:
- Те обикновено са по-скъпи от електрическите и газовите печки, защото са сравнително нова технология. Това е инвестиция, но се изплаща в дългосрочен план: индукционният модел използва 10 процента по-малко енергия от електрическия с гладък връх. Освен това, тъй като индукцията става все по-популярна, цените на такива устройства стават по-ниски.
- Съвместими са с конкретни съдове. Повечето съдове за готвене, особено съдовете от неръждаема стомана, са съвместими с индукция, но по-старите съдове може да се наложи да бъдат заменени, ако възнамерявате да използвате индукция. Безопасните за индукция съдове съдържат железни частици, които се активират и генерират топлина, когато взаимодействат с индукционни нагреватели. Уверете се, че новите тенджери и тигани са етикетирани като „безопасни за индукция“. Ако не сте сигурни за старите съдове, направете тест с магнит: ако магнитът залепне за дъното, съдовете могат да се използват на индукционния плот.
- Период на свикване. Съдът с подходящ размер трябва да се постави в центъра на нагревателния елемент, за да се активира правилно. Тенджерата не трябва да е твърде малка, извън центъра или да се клати, така че тенджерите и тиганите с плоско дъно работят най-добре.
- Те могат да преварят храната в началото, защото тя се нагрява по-бързо от традиционните методи на готвене. Имайте предвид, че при готвене с индукция съдът за готвене не се загрява дълго и е необходима по-ниска степен на нагряване, за да се поддържа температурата на храната. Решението е бързото готвене.
- Понякога те предизвикват тракащ звук, който е резултат от прехвърляне на висока енергия от намотката към съдовете. Това бръмчене често изчезва, когато намалите топлината или добавите храна в тенджерата или тигана, но може да бъде досадно.
- Лесно се драскат. Докато електрическите и газовите печки имат грил или нагревателен елемент, който може да издържи на повече износване, индукционните плочи са направени от гладко стъкло, което е по-податливо на надраскване. Производителите на индукционни котлони съветват да използвате съдове с чисти, гладки дъна и да избягвате плъзгане на тенджери и тигани по повърхността. Също така се препоръчва да не почиствате дъската с остри предмети и абразиви.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!