З а първи път екип от математици разработи модел, който може да начертае най-добрия начин за мъжете да достигнат сексуална кулминация.
След преглед на данни, в продължение на десетилетия, както за физиологичната, така и за психологическата възбуда, изследователите казват, че са открили идеалните условия, необходими за постигане на оргазъм.
„Ние разработихме първия успешен математически модел на сексуалното представяне“, казва математикът Константин Блюс, един от водещите изследователи от университета в Съсекс във Великобритания.
"Нашите резултати обхващат физиологичните и психологическите аспекти, необходими за достигане на кулминацията. Те подсилват и математически доказват съществуващите изследвания върху психологията на секса."
Researchers Just Developed a Math Formula For Achieving a Male Orgasm https://t.co/ktrxuL6Grf
— ScienceAlert (@ScienceAlert) April 7, 2023
Разбира се, няма универсален вариант, когато става дума за секс и сексуално удовлетворение, така че приемете това с доза резерв. Изследователите не гарантират оргазъм за всеки мъж всеки път. Вместо това те просто се надяват да наклонят шансовете малко повече в своя полза въз основа на данните.
Самите формули всъщност са доста интензивни математически изчисления, които няма да бъдат голяма помощ в разгара на момента.
Но изследователите стигнаха до важно заключение: Твърде силната психологическа възбуда в началото може да затрудни достигането на оргазъм.
„Ключово откритие е, че твърде много психологическа възбуда в началото на процеса може да попречи на шанса за достигане на кулминация“, казва Блюс.
„Най-просто казано, нашите открития могат да бъдат обобщени като „Не премисляйте“.“
По-важното е, че екипът успя да направи това, което другите не успяха – да намери начин да използва математически модели, за да предскаже дали някой ще достигне оргазъм.
Разбира се, въпросът тук е причината изследователите да разглеждат мъжете, които обикновено много по-лесно достигат кулминацията от други.
Но много от тях също изпитват сексуална дисфункция в даден момент от живота си и са склонни да имат много по-прост цикъл на възбуда, така че това е най-добрата отправна точка за изследователите да създадат тези уравнения.
„Нашите открития хвърлят светлина върху социално табу тема, която според нас може да има полезни приложения за клинично лечение на сексуална дисфункция“, каза математикът и съ-изследовател Юлия Киричко, също от Университета на Съсекс.
„С това, което научихме от нашето проучване, възнамеряваме да моделираме математически женския сексуален отговор, който е физиологично – и математически – по-сложен от мъжкия отговор.“
Изследователите разработиха уравненията, като анализираха данни около четирите етапа на мъжкия цикъл на възбуда: възбуда, плато, оргазъм и резолюция.
Защо секс без оргазъм при жената е проблем и на двамата
Едно от основните проучвания, които те разгледаха, беше емблематичното изследване от 1966 г. зад теорията на Мастърс-Джонсън за цикъла на сексуален отговор, което включва данни от 10 000 сексуални акта, извършени в лабораторията между 382 жени и 312 мъже. След това екипът сравни резултатите си с изследвания от Холандия, датиращи от 2006 г. В тези проучвания изследователите поставиха участници в машини за fMRI и наблюдаваха техните неврологични промени, докато извършват сексуални актове и достигат кулминацията.
Моделът също така взе предвид изследвания върху феномени като спонтанна възбуда през деня, реакциите на мъже с увреждания на гръбначния мозък и „мокрите сънища“.
Разглеждайки всички тези данни, изследователите излязоха с две различни математически уравнения – едно, което се занимава с психологическите фактори и едно, което се занимава с физиологичната страна на нещата.
Както бе споменато по-горе, тези формули всъщност не са нещо, което можете да включите и използвате в спалнята.
Но те са там, за да начертаят условията, които биха довели един цикъл на възбуда да завърши с оргазъм - или не. Това може да помогне на изследователите да разберат по-добре сексуалните проблеми в бъдеще.
Тъй като сексуалната активност на всеки един човек включва толкова различни стимули, екипът трябваше да използва това, което е известно като „стохастичност“. По принцип това са феномените на случайността, които могат да бъдат анализирани статистически.
„Ние сме в състояние да намерим оптимални стохастични пътеки за бягство, които показват как сексуалната реакция напредва към оргазъм под въздействието на малки стохастични смущения“, пишат Блюса и Киричко.
Сега, след като успяхме да определим количествено и моделираме неуловимия оргазъм, очакваме с нетърпение математиката да помогне на всички ни да се доближим малко по-близо до удовлетворението.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!