Н а 9 октомври 1940г. в Ливърпул, Англия, на бял свят се появява момченце, което само след две десетилетия ще се превърне в звезда.
Звезда може и да се окаже обидно определение за Джон Ленън, тъй като неговото творчество и влиянието му в световен мащаб задминава всякакви граници.
Смъртта го сполетява неочаквано рано, но днес музиката му все още се слуша, а хората си спомнят за него с умиление.
Дори и тези, родени години след убийството му.
Концертът на "Бийтълс", който промени историята
Джон Ленън е една от онези публични фигури в обществото, които придобиват божествена форма поради висотата и значимостта на онова, което са оставили след себе си.
Джон се ражда в едно тежко и обременено време, в обстановката на Втората световна война.
„Когато отидох в училище ме попитаха: Ти какъв искаш да станеш като пораснеш? И аз написах: Щастлив. Те ми казаха, че не разбирам задачата, а аз им казах, че не разбират живота”.
Може би именно тези спомени, макар и от ранното му детство, ще го подтикнат към разпространяването на идеята за световен мир, която ясно личи и в голяма част от произведенията му.
Ленън расте в неприветлива семейна среда и не получава близостта, от която толкова има нужда.
Хлапето от Ливърпул търси, намира и губи любовта много пъти в живота си. Любовта към музиката обаче е тази, която носи със себе си винаги.
„Бийтълс” е неосъзнатата мечта, която Ленън успява да сбъдне някак неусетно.
„Талантът е способността да вярваш в успеха”.
През годините много групи са се събирали и са се разпадали, много изпълнители са се появявали и изчезвали, но фактът, че „Бийтълс” остават актуални и до днес е повече от показателен за стойността на тяхното творчество.
Легендарните снимки, които промениха историята
Със сигурност поне веднъж сте спорили с някой приятел за музиката днес и музиката от преди 50г. например.
Факт е, че днес музиката е по-комерсиална от всякога, както и много други сфери от нашия живот, които са се превърнали в машина за пари.
„Ако да бъдеш свръх егоцентричен, значи да вярваш в това, което правиш, в изкуството и музиката, тогава можете да ме наречете така. Аз вярвам в това, което правя и ще го кажа”.
Търсенето винаги е вървяло ръка за ръка с предлагането, но когато стане дума за изкуство, ситуацията е по-сложна.
Днес става все по-трудно да отсееш качествената и авторска музика от онази, която се бълва ежедневно сякаш някой някъде денонощно прави мейнстрийм песни на конвейер.
Музиката на „Бийтълс”, както и на много други изпълнители от същия активен период, е индивидуална и има душа.
Има разлика между това да ти предложат готов текст, който просто да рецитираш в студиото зад микрофона и това да излееш чувствата си в рими на лист хартия, след което да го изпееш пред милиони, преживявайки написаното заедно с тях.
„Времето, което с удоволствие си загубил, не е загубено”.
За Джон Ленън са написани стотици статии и книги.
Важното в случая е какво остава след тях. Дали хората ще помнят само името му и нищо повече или то ще им бъде пример и пътеводител за истински ценното в живота.
Хора сме, защото грешим. Успешни сме, само когато се учим от грешките си и не ги повтаряме.
Джон Ленън е само един от многото, които могат да послужат за пример на днешното общество, където фалшивите идеали за съвършенство прикриват изконните проблеми и грешки, които никой не иска да поправи.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!