Р езултатите от скорошно изследване показват, че емоционалното хранене може да навреди в дългосрочен план на сърцето.
Ако имате навика да ядете не защото сте гладни, а защото сте тъжни или стресирани, рискът за удебеляването на артериите и сърдечните болести се увеличава.
Шест техники за справяне с емоционалното хранене
Изследователи от университетската болница в Нанси, Франция, провеждат изследване с 1109 души.
Изследователите наблюдават участниците спрямо тенденцията им да се хранят емоционално и ги проследяват в продължение на 13 години, като водят бележки за сърдечно-съдовото им здраве.
Колкото по-удебелени са артериите, толкова по-голям е и рискът за сърдечни болести и инфаркт, а в случая на сърцето, когато мускулът не си взима достатъчно „почивка“ след свиване, толкова по-висок е рискът от сърдечна недостатъчност.
Хранителните разстройства, които могат да разрушат живота ни
Резултатите от анализа показват, че емоционалното хранене се свързва с удебелени и вдървени артерии и повишен риск от скованост на сърцето с 38%. В 32% от случаите това се свързва с повишени нива на стрес.
Количеството приети калории изглежда не оказва влияние. Тъй като изследователите измерват средния прием на калории, не можем да установим дали хората са преяждали само като са стресирани и са яли по-малко през останалото време.
Съвети за справяне с емоционалното хранене
Изследователите обясняват, че този модел на хранене може да повлияе негативно на сърцето и кръвоносните съдове.
Те предлагат три начина за избягване на емоционалното хранене. Физически упражнения, медитация и практикуване на майндфулнес.
Калориен дефицит: Какво представлява и води ли до отслабване?
Храненето според правилата на майндфулнес означава да спрете всичко останало, докато се храните, като се фокусирате върху момента, без да се разсейвате от телефон или телевизор.
Фокусирайте вниманието си върху физическите усещания като глад и ситост.
Физическата активност също е начин да се избегне емоционалното хранене.
Това е така, защото физическата активност облекчава стреса и се превръща в активност, която е заместител на храненето. Медитацията и дихателните практики също могат да облекчат стреса.
Това изследване е публикувано в European Journal of Preventive Cardiology.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!