Д ревните гърци са имали бог за всичко - а понякога са имали повече от един бог за нещо! Такъв е случаят с любовта, която най-често се приписва на Афродита. Имало обаче и друг бог на любовта - Ерос. Въпреки че в съвременните източници той е засенчен от майка си Афродита, Ерос има своя собствена дълбока митология, която трябва да се изследва.
Той дори е първоначалното вдъхновение за Купидон. Какво друго трябва да знаем за него обаче?
Произход на Ерос?
Историята на произхода на Ерос е доста объркана. Някои древни историци го описват като един от първоначалните богове, докато други го причисляват към много по-късно поколение (олимпийците).
Най-често Ерос е приеман като син на Афродита, богинята на любовта и секса, и Арес, бога на войната и всичко жестоко и кърваво. Според някои древни източници обаче Ерос всъщност предшества предполагаемите си родители. Дори и в този случай източниците си противоречат.
Според "Теогония" на Хезиод от 700 г. пр.н.е. Ерос е един от протогеноите. Протогеноите са първоначалното поколение богове, предшестващи както олимпийците (като Афродита и Арес), така и дори титаните. В тази версия на събитията Ерос е четвъртият от протогеноите след Хаос (първият), Гея (Земята) и Тартар (бездната, а по-късно и адът).
От друга страна, Парменид от 400 г. пр.н.е. говори за Ерос като първия от всички богове, предшестващ дори Хаос. Орфическите (сборник от незавършени поеми, които често противоречат на "традиционния" гръцки разказ) и Елевзинските мистерии (основани на един от най-старите гръцки култове) рисуват Ерос като син на един от протогеноите, Никс.
Ерос като син на Афродита и Арес
Както споменахме, в по-късната митология Ерос е изобразяван като син на Афродита и Арес. В тази версия на митологията Ерос е един от еротите. Еротите били група крилати богове, които съставлявали свитата на Афродита. Те се занимавали с всичко, свързано с любовта и секса. В сравнение с много от по-сериозните богове, еротите са изобразявани като млади и безгрижни, които често си правят шеги както с хората, така и с боговете.
Обикновено Ерос бил изобразяван с лък и стрела или с лира. Външният му вид е бил или красив гол млад мъж, или палаво голо момче. Вторият вид най-често се приписва на римския аналог на Ерос - Купидон.
Ерос в митологията
В сравнение с останалите ероти, Ерос има своя собствена, разгърната митология. Той е и един от най-могъщите гръцки богове. Няколко мита се въртят около Ерос, който използва любовните си стрели, за да накара различни смъртни и безсмъртни да се влюбят. Смятало се е, че Ерос е почти всемогъщ; никой не е имунизиран срещу въздействието на стрелите му. Ерос се появява в много митове, но има два, които най-добре показват неговите възможности.
Трагичната история на Аполон и Дафне
Смятало се, че Ерос имал два вида стрели. Едната имала остър, златен връх, с който Ерос можел да накара смъртни и безсмъртни да се влюбят. Вторият вид стрели бил тъп и с оловен връх. Всеки, улучен с такава стрела, ставал неуязвим за всякакви любовни аванси.
Митът разказва, че един ден Аполон, известен като един от най-великите стрелци с лък в гръцкия пантеон, се присмивал на уменията на Ерос да стреля с лък. Разгневен, Ерос си отмъстил, като изстрелял към Аполон стрела с любовен връх, принуждавайки го да се влюби в горска нимфа на име Дафне.
След това той изстрелва оловна стрела към Дафне, която я прави неподатлива на ухажванията на Аполон. По този начин Аполон е осъден да копнее за любов, която никога няма да бъде отвърната.
Любовната история на Ерос и Психея
В друг мит имало красива смъртна принцеса на име Психея. Казвали, че Психея била толкова красива, че красотата ѝ съперничела на тази на самата Афродита. Казвали, че красотата ѝ предизвиквала такова страхопочитание, че смъртните хора започнали да изоставят олтарите на Афродита и вместо нея започнали да се покланят на Психея. Не е изненадващо, че Афродита трудно приела това.
Богинята изпратила любимия си син Ерос, за да ѝ отмъсти. Тя заповядала на младия бог да порази Психея с една от стрелите си, принуждавайки я да се влюби в най-уродливото същество в цялото съществуване.
За нещастие на Ерос, той самият не бил имунизиран срещу въздействието на стрелите си. Като видял красивата Психея, Ерос бил толкова разсеян, че случайно се пробол със стрела и веднага се влюбил в девойката.
Страхувайки се от майка си, Ерос организира среща с Психея под прикритието на пълен мрак. Двамата са щастливи за известно време и докато правят любов нощ след нощ, Психея никога не узнава истинската самоличност на своя любим. Трагично, но щастието на Психея предизвикало гнева на ревнивите ѝ сестри.
Те я подтикват да се опита да разкрие самоличността на мистериозния си ухажор.
Така една нощ Психея запалила свещ и открила, че нейният любовник е не друг, а Ерос. Ерос на свой ред избягал, чувствайки се предаден. Психея останала с разбито сърце и започнала да моли боговете за помощ, за да се събере отново с любовта си. В крайна сметка Афродита отговорила на молитвите на Психея.
Афродита възлага на Психея редица на пръв поглед невъзможни задачи, като заявява, че ако Психея успее да ги изпълни, ще ѝ помогне. За учудване на Афродита Психея успяла. Тя била възнаградена с доверието на Афродита и Ерос. Афродита превръща Психея в богиня, за да могат двамата влюбени да живеят щастливо до края на дните си.
Въпреки че бил важен самостоятелен бог, почитането на Ерос никога не придобило популярност в Древна Гърция. Въпреки че е имал поклонници, те почти винаги са били под шапката на култа към Афродита.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!