А строноми от Китайската академия на науките са получили доказателства, че Вселената има по-малка възраст, отколкото предвижда стандартният космологичен модел. Резултатите от изследването са публикувани в списание Nature Astronomy.
Учените са анализирали данни от Sloan Digital Sky Survey (SDSS), като са изследвали движението на двойки спътници, разположени на противоположни страни около масивни групи галактики. Наблюдавано е значително превишаване на броя на двойките, които показват корелирани изменения на скоростта, над броя на двойките, които показват антикорелирани изменения. Този излишък показва наличието на наскоро акретирани галактики-спътници.
The universe might be younger than we think, galaxies' motion suggests https://t.co/QizyyDdYfx pic.twitter.com/7jdTZUqkx8
— SPACE.com (@SPACEdotcom) January 25, 2024
Този излишък е открит и в настоящите космологични симулации, но големината на този ефект е много по-малка, отколкото при настоящите наблюдения. Голямото несъответствие може да означава, че масивните галактични купове в реалната Вселена са по-млади, отколкото се смяташе досега, което поставя под въпрос сегашния космологичен модел и може да предостави ценна информация за проблема с напрежението на Хъбъл.
Измерванията на космическия микровълнов фон показват, че константата на Хъбъл, която свързва скоростта на отстраняване на галактиката с нейното разстояние, е 67,31 километра в секунда на мегапарсек. В същото време други методи, включително тези, основани на измерване на разстоянията до свръхнови от тип Ia в галактиките, показват различна стойност за константата на Хъбъл - между 73,3 и 76,5 километра в секунда на мегапарсек. Това твърде голямо несъответствие, наречено напрежение на Хъбъл, се смята от някои учени за признак на криза в стандартния ΛCDM космологичен модел.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!