Е кстремните явления "Ел Ниньо" може да се превърнат в новото нормално явление, сочат нови изследвания.
По време на тези силни явления по западното крайбрежие на Южна Америка падат обилни валежи, които могат да доведат до наводнения и свлачища, докато западните тихоокеански земи като Индонезия и Австралия преминават през периоди на суша.
Според доклад на ООН от 2023 г. светът е на път да се затопли с 5,2 градуса по Фаренхайт (2,9 градуса по Целзий) до 2100 г., ако се запазят сегашните тенденции в емисиите на парникови газове. Но новото моделно изследване показва, че ако планетата се затопли малко повече от това - 6,6 F (3,7 C) - 90% от Ел Ниньо ще съперничат на най-силните регистрирани Ел Ниньо, като например Ел Ниньо, който се случи между 1997 и 1998 г. Според оценка от 1999 г., публикувана в списание Science, този "Ел Ниньо" е причинил 23 000 смъртни случая и щети за милиарди долари, причинени от бури, суши, наводнения и епидемии от болести, причинени от наводнения.
"Ако се окажем в състояние, в което всеки Ел Ниньо е екстремен Ел Ниньо в източната част на Тихия океан, това би имало огромни социално-икономически последици в Тихоокеанския регион", казва водещият автор на проучването Тобиас Байер, който е провел изследването, докато е бил учен в Центъра за океански изследвания GEOMAR Helmholtz в Германия.
All El Niños will be extreme if climate change isn't slowed, study suggests https://t.co/IAjE8PIZEK
— Live Science (@LiveScience) July 11, 2024
Ефектът на климатичните промени върху циклите "Ел Ниньо" и "Ла Ниня" е обект на разгорещени дискусии. Някои ранни модели предполагаха, че затоплящият се свят може да се намира в постоянно състояние на "Ел Ниньо", при което пасатите, които духат около екватора, отслабват, а водите на източната част на Тихия океан се затоплят.
Това затопляне на океана има широкообхватно въздействие върху климата и времето. Топлината от водата изтича в атмосферата, което повишава средните глобални температури. Струйното течение над Северна Америка се премества на юг, изсушавайки северозападната част на Тихия океан и предизвиквайки увеличаване на валежите в южната част на САЩ. Някои от най-тежките въздействия са в Южното полукълбо, с екстремни валежи в Южна Америка и суша и горски пожари на противоположната страна на Тихия океан.
"Въпреки това не всички климатични модели са съгласни, че постоянният "Ел Ниньо" е причинен от климатичните промени", казва Байър пред Live Science.
Той и колегите му са използвали климатичен модел, който е особено добър в представянето на сложните модели на цикъла "Ел Ниньо/Ла Ниня". Те установили, че затоплянето не предизвиква постоянен "Ел Ниньо", а по-скоро по-силни и по-чести условия на "Ел Ниньо".
При днешните условия моделът прогнозира осем или девет екстремни Ел Ниньо на век. При затопляне този брой се покачва до 26 екстремни "Ел Ниньо" на всеки 100 години, при почти редовни четиригодишни колебания. Изследователите установяват, че при тези условия 90,4 % от случаите на Ел Ниньо биха били екстремни по днешните стандарти. Моделът показва, че тези екстремни явления се дължат на изключително топли условия в източната част на Тихия океан над екватора.
Откритията, публикувани на 4 юли в списание Geophysical Research Letters, са получени само от един модел, предупреждава Бейр, така че те трябва да бъдат потвърдени от други климатични модели. Проучването обаче повдига отново въпроса дали "Ел Ниньо" е "повратна точка" в климатичната система. Климатичните повратни точки са условия, които се променят бързо при нови климатични условия, но не се обръщат лесно обратно, ако температурата отново се застуди. Новите изследвания показват, че това може да е случаят с "Ел Ниньо", който няма да се възстанови до по-"нормален" модел за повече от век, ако се преобърне към изцяло екстремна версия на цикъла.
"Той има наистина много различно поведение при по-студен и по-топъл климат и затова казваме, че има поведение, подобно на повратна точка. Би било добре, ако и други институти могат да направят подобни експерименти и да проучат дали други модели показват подобно поведение", казва Байр.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!