0

Н а картина от 1675 г. английският крал Чарлз II стои на тераса, а кралският градинар е коленичил пред него и му предлага любопитен подарък. Това е един от най-желаните предмети на епохата, представляващ висш пилотаж в лукса и престижа. Внесен от далечна страна, той е сред първите по рода си, които са изминали пътя от Новия свят до Великобритания.

Това е ананас.

Днес екзотичният плод едва ли би бил квалифициран като подходящ подарък за кралски особи. Но в онези години ананасите са били в началото на една историческа арка, през която те ще се превърнат - особено във Великобритания - в символ на богатство и разкош, какъвто не е имало. Ананаси все още украсяват върха на западните кули на катедралата "Сейнт Пол" - една от най-известните забележителности на Лондон.

Картината, която е поръчана от самия крал и се приписва на придворния му художник, холандския художник Хендрик Данкертс, някога се е смятало, че е в чест на първия ананас, отгледан в Англия. Това обаче се случва едва по-късно.

Най-здравословните плодове на планетата

"Ананасът, подарен на Чарлз II, е бил доставен от Барбадос", казва Франческа Боуман, автор на книгата "Ананасът: Крал на плодовете", в интервю по телефона.

Кралският дневник, Джон Ивлин, е записал момента, в който Чарлз II за първи път е опитал плода на банкет, организиран за френския посланик през 1668 г. В тази обстановка самото виждане на люспестия продукт е било посрещнато с възхищение.

"Ананасите са били много търсени още от самото начало, защото изследователите, които са се сблъскали с тях в Новия свят, са писали за тях с възторг, разказвайки колко са вкусни", казва Боман.

Популярността на ананаса се разпространява и в Британска Северна Америка, където младият Джордж Вашингтон е сред почитателите на плода. "Никой не ми допада така, както борът", пише той в дневника си по време на пътуване до Барбадос през 1751 г.

Тъй като ананасите не се споменават в Библията или в стари текстове от Гърция и Рим, тя добавя, че те не са имали съществуващ отзвук. Затова англичаните можели да им наложат какъвто си искат отзвук и ананасът станал цар на плодовете - вкоренил се в британската култура по повече от един начин.

Домашен деликатес

Ананасите се нуждаят от много високи температури, за да растат, и им трябват години, за да узреят. Въпреки това, след като се утвърждават като най-желания плод, хората започват да ги отглеждат във Великобритания.

"Въпреки факта, че очевидно това е глупав проект, тъй като Англия и Шотландия имат студен и дъждовен климат, към 70-те години на XIX век всеки, който е бил някой от висшите слоеве на обществото, е отглеждал свои собствени ананаси - те са се превърнали в съществен елемент от градината на една селска къща", казва Боман.

Лас Вегас - лукс, грях и светлини

Това е свързано с големи разходи и трудности. Изисквало се е изграждането на специални оранжерии, наречени "пинерии", които трябвало да осигуряват отопление на растенията отдолу, като се използват печки, които представлявали риск от пожар. "Рядкост и особеност е, че наистина успяваш", каза Боуман. "Да отгледаш дори един ананас беше огромно постижение, с което хората постоянно се хвалеха."

Разходите за строеж и отопление, както и времето, необходимо за добиване на плодовете, са направили така, че един ананас да струва до 80 паунда, според изчисленията на Боуман - това е почти невероятните 15 000 долара в днешни пари.

"Това е приблизително същата цена като за нов дилижанс с коне - еквивалент на покупката на нова кола в Джорджианска Англия", казва тя. "Хората са имали момче за градината на пълен работен ден, което е спяло сред растенията, за да се увери, че те не са избухнали в пламъци по погрешка. Това е бил начин да покажеш богатството си и бързо се е превърнал в символ на статус."

Ананаси под наем

Макар че плодът се е вписал в британската култура като естетически фар за отличие, той рядко е бил консумиран.

"Ако сте били много богати и сте имали наистина невероятен градинар, първото нещо, което бихте искали да направите, е да изпратите на изискан приятел ананас като подарък", казва Боман. "Той също така щеше да бъде изложен на масата в трапезарията като символ на статуса и обикновено щеше да стои там, докато не започне да гние, защото защо, по дяволите, бихте яли ананас? Това е все едно да ядете чанта на Гучи."

Кадри от филма "Домът на Гучи"

Шансът да бъдеш видян с плода е бил толкова ценен, че според Beauman е имало случаи на наемане на ананас, когато плодът е бил даван назаем за няколко часа, за да бъде носен на парти, след което е бил връщан.

В крайна сметка ананасът започва да се използва във всички видове дизайн, включително в архитектурата и съдовете за хранене.

"Бих казал, че ананасът е естествено декоративен", казва Боман. "Той е лесен за стилизиране и разпознаване, симетричен е и е доста прост. Но той също така е позволявал на аристокрацията да предава своите ценности по много прост начин. И затова най-популярната форма на изобразяване е била каменен ананас на стълб на портата. Това е било широко разпространено като символ на грузинското благородство около 1770-те и 1780-те години, начин да се отбележи границата на имота по много публичен начин."

Много от тези ананаси са оцелели по стълбовете на портите във Великобритания и до днес, както и в някои забележителни сгради, свързани с кралското семейство, като имението Дънмор Парк край Стърлинг, Шотландия, бивша резиденция на графовете на Дънмор, построена през 1761 г. В него има 53-метров ананас, който се извисява над околността. Друг забележителен пример е ананасът, който украсява горната част на трофея на Уимбълдън, връчван на победителя в турнира на сингъл мъже.

Когато около 1820 г. екзотичният деликатес започва да се внася в големи количества, статутът му на изключителен лукс се накърнява.

"Към 1850 г. на лондонския кей се разтоварват по 200 000 ананаса годишно", казва Боман. "След това, когато навлизат охлаждането и консервирането, по-късно през века, те наистина стават повсеместни."

Това обаче все още не е достатъчно, за да се срине желанието им, което се потвърждава от един пасаж в "Дейвид Копърфийлд" на Чарлз Дикенс, написан през 1850 г. В книгата Дейвид разказва, че когато имал пари, си купувал кафе и хляб, но когато нямал, се разхождал чак до Ковънт Гардън и "гледал ананасите".

"За едно момче като Дейвид Копърфийлд през 1850 г.", казва Боман, "един ананас все още е бил поглед към свят на невъобразимо богатство."

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Преди операция: - Докторе, истина ли е, че ще ме оперира студент по медицина? - Да, истина е. - Ами ако нещо сгреши? - Ще…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Арестуваха президента на Южна Корея

Арестуваха президента на Южна Корея

Свят Преди 11 минути

Юн Сук Йол може да бъде осъден на смъртно наказание или доживотен затвор, ако бъде признат за виновен за подстрекаване на въстание

Яжте диета, богата на плодове и зеленчуци

Тази диета е полезна за мозъка и може да пази от рак

Любопитно Преди 43 минути

Мазните риби като сьомга, сардини, херинга и скумрия са отлични източници на омега-3 мастни киселини

Четири партии се споразумяха за правителство

Четири партии се споразумяха за правителство

България Преди 9 часа

От ПГ "Демокрация, права и свободи" - ДПС ще подкрепят правителство на ГЕРБ-СДС, БСП-"Обединена левица" и ИТН

Чехия: Русия вече не може да ни изнудва

Чехия: Русия вече не може да ни изнудва

Свят Преди 10 часа

Чехия вече не се нуждае от внос на руски петрол

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Свят Преди 10 часа

„Не можехме да искаме повече“, написа принцесата на Уелс

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

България Преди 11 часа

Това става до определяне на постоянен ръководител на Софийския градски съд

Почина диригентката проф. Адриана Благоева

Почина диригентката проф. Адриана Благоева

България Преди 11 часа

Проф. Адриана Благоева има много отличия, сред които "Златна лира"

МРРБ издаде виза за проектиране за Националната детска болница в София

МРРБ издаде виза за проектиране за Националната детска болница в София

България Преди 12 часа

Документът предшества началото на същинските строителни дейности

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

България Преди 12 часа

На 20 септември миналата година държавният департамент на САЩ одобри възможната продажба на България

ЕК: Северна Македония да промени конституцията си

ЕК: Северна Македония да промени конституцията си

Свят Преди 13 часа

Еврокомисарят се надява да бъдат отворени един или два преговорни клъстъра с Украйна и Молдова

Бюджетната комисия прие специалния закон за приходите и разходите

Бюджетната комисия прие специалния закон за приходите и разходите

България Преди 13 часа

Почти всички редакционни предложения бяха отхвърлени

Освободиха Андрю Тейт от домашния арест

Освободиха Андрю Тейт от домашния арест

Свят Преди 13 часа

Инфлуенсърът и брат му са разследвани за трафик на хора

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Любопитно Преди 14 часа

Състоянието на Алън Уонг се оценява на 880 млн. паунда

<p>Химическите заводи на Путин са в пламъци (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Химическите заводи на Путин са в пламъци, а ракетите ATACMS нанасят удари в Русия

Свят Преди 14 часа

Украйна до голяма степен използва собствени безпилотни летателни апарати с голям обсег на действие, за да атакува жизненоважни обекти на Русия

Втора аутопсия разследва причината за смъртта на бебето от Сандански

Втора аутопсия разследва причината за смъртта на бебето от Сандански

България Преди 14 часа

29-годишна жена от Сандански роди на път за болницата в Петрич на 27 ноември и загуби детето си