И зследователите са установили, че Голямото измиране, масовото измиране, настъпило преди 252 милиона години, вероятно е било подсилено от катастрофалния „мега Ел Ниньо“, който е опустошил екосистемите. Това метеорологично явление е предизвикало значителни колебания в климата, които са погубили голяма част от живите същества.
Голямото измиране, известно още като пермско-триаско измиране, се смята за най-тежкото измиране в историята на Земята, което в крайна сметка унищожава около 90% от видовете на Земята. Въпреки значението му за живота на тази планета обаче крайният механизъм за унищожаване на това масово измиране остава неясен.
Дълго време учените смятаха, че Голямото измиране е причинено от емисии от вулканични изригвания в днешен Сибир, които са предизвикали бърз скок на глобалната температура. При изригванията в атмосферата са се отделяли огромни количества въглероден диоксид (CO2), които, както и днес, са предизвикали повишаване на температурата на океаните. Но те също така направиха тази вода застояла, намалявайки нивата на кислород, докато морските обитатели не измряха.
Mega El Niños May Have Sparked The Greatest Mass Extinction Event In Earth's Historyhttps://t.co/KDeHdKXecD
— IFLScience (@IFLScience) September 16, 2024
В това обяснение обаче има пропуски. Един от съществените проблеми е, че сухоземните видове, включително растения и насекоми, които обикновено са устойчиви, вече са започнали да измират десетки хиляди години преди тези в морето. Оттогава са предложени и други предложения.
„Климатичното затопляне само по себе си не може да доведе до такива опустошителни измирания, защото, както виждаме днес, когато тропиците станат твърде горещи, видовете мигрират към по-хладните и високи географски ширини“, обяснява в изявление д-р Александър Фарнсуърт, старши научен сътрудник в Бристолския университет.
„Нашето изследване показа, че увеличаването на парниковите газове не само затопля по-голямата част от планетата, но и увеличава променливостта на времето и климата, което го прави още по-див и труден за оцеляване“, казва още Фарнсуърт,
Събитията от типа „Ел Ниньо“ възникват в резултат на колебанията в температурата на океана в Тихия океан и могат да окажат значително въздействие върху глобалния климат. Те могат да предизвикат екстремни метеорологични условия, като например увеличаване на валежите на места като Африканския рог и южната част на Съединените щати, и същевременно да причинят сухи условия и засушаване на места като Югоизточна Азия, Австралия и южната част на Африка. "Ел Ниньо" може също така да допринесе за горските пожари и да наруши екосистемите.
Тази година "Ел Ниньо" допринесе за юнската гореща вълна, която беше преживяна в Северна Америка, когато температурите достигнаха 15 °C по-високи от нормалното.
„За щастие подобни събития досега са продължавали само по една-две години. По време на пермско-триаската криза "Ел Ниньо" се е задържал много по-дълго, което е довело до десетилетие на широко разпространена суша, последвана от години на наводнения. По принцип климатът е бил навсякъде и това затруднява адаптирането на всеки вид“, допълва професор Пол Уигнал.
Earth’s greatest mass extinction 250 million years ago shows what happens when El Niño gets out of control – new study https://t.co/ktsw20HW76
— The Conversation (@ConversationUK) September 16, 2024
Уигнал, Фарнсуърт и колегите им оценяват степента на пермско-триаското затопляне, като изследват кислородните изотопи във вкаменената зъбна маса на малки изчезнали водолюбиви организми, наречени конодонти, което им позволява да определят температурния запис. Анализът разкрива драстичен спад на температурните градиенти в средните и ниските географски ширини.
„По същество навсякъде е станало твърде горещо. Промените, отговорни за установените климатични модели, са били дълбоки, защото е имало много по-интензивни и продължителни събития от типа "Ел Ниньо", отколкото се наблюдават днес. Видовете просто не са били подготвени да се адаптират или да еволюират достатъчно бързо", каза Фарнсуърт.
Пермско-триаското измиране е било толкова тежко, защото мегавечерите "Ел Ниньо" са създали положителна обратна връзка върху климата, която е довела до все по-топли условия, започнали в тропиците и след това нататък, причинявайки отмиране на растителността. По-малкият брой растения означавал, че от атмосферата се отделя по-малко CO2. В същото време това доведе и до премахването на важна част от хранителната верига.
Това, според изследователите, помага да се обясни защо при това събитие на измиране сухоземните видове загиват преди морските си събратя.
„Докато океаните първоначално бяха защитени от повишаването на температурата, мега "Ел Ниньо" доведе до това, че температурите на сушата надхвърлиха термичната поносимост на повечето видове с толкова бързи темпове, че те не можаха да се адаптират навреме“, добави съавторът професор Ядонг Сун.
„Повечето живи организми не успяха да се адаптират към тези условия, но за щастие някои неща оцеляха, без които днес нямаше да сме тук. Това беше почти, но не съвсем, краят на живота на Земята“, каза още Сун.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!