В ръх Еверест щеше да е с 15 м до 50 м по-нисък, ако река не ерозираше скалите и почвата в основата му. Според ново проучване, река Арун помага на този колосален връх да се извисява още по-нависоко. А Еверест не спира да расте.
Но как?
Загубата на земна маса в басейна на река Арун на 75 км от планината води до покачването на най-високия връх в света с до 2 мм годишно, казаха изследователи от Университетския колеж в Лондон (UCL).
“Това е подобно на изхвърляне на товар от кораб", каза съавторът на изследването Адам Смит. “Корабът става по-лек и така плава малко по-високо. По същия начин, когато земната кора стане по-лека... тя може да се извисява малко по-високо.”
Натискът от сблъсъка на индийската и евразийската плочи преди 40-50 милиона години е формирал Хималаите и тектониката на плочите остава основната причина за продължаващото им покачване.
"Но река Арун е фактор, допринасящ за издигането на планините", каза екипът на UCL.
A Himalayan river may be making Everest taller https://t.co/2heQicCqVa
— BBC Asia (@BBCNewsAsia) September 30, 2024
Докато реката тече през Хималаите, тя издълбава материал от земната кора. Това намалява силата върху мантията (следващия слой под кората), което кара изтънената кора да се огъва и да се издига нагоре.
Това е ефект, наречен изостатичен отскок. Изследването, публикувано в Nature Geoscience, добавя, че тази тласкаща нагоре сила кара Еверест и други съседни върхове, включително четвъртия и петия най-висок връх в света, Лхотце и Макалу, да растат.
“Връх Еверест и съседните му върхове растат, защото изостатичният отскок ги издига нагоре по-бързо, отколкото ерозията ги смалява", каза колегата съавтор на изследването д-р Матю Фокс пред BBC.
“Можем да видим, че те растат с около два милиметра годишно с помощта на GPS инструменти и сега разбираме по-добре какво го предизвиква.”
Някои геолози, които не са участвали в проучването, казаха, че теорията е правдоподобна, но в изследването има много неща, които все още са несигурни.
Еверест стои на границата между Китай и Непал, а северната му част е от китайската страна. Река Арун тече надолу от Тибет в Непал и след това се слива с две други реки, за да стане Коси, която след това навлиза в Северна Индия, за да се срещне с Ганг.
Проучването на UCL казва, че река Арун най-вероятно е придобила капацитета да издълбае изключително количество скали и други материали, след като е уловила друга река или водна система в Тибет.
Д-р Сю Хан от Китайския университет по геонауки, беше водещият автор в проучването по време на посещение в UCL.
“Променящата се височина на връх Еверест наистина подчертава динамичния характер на земната повърхност", каза той.
“Взаимодействието между ерозията на река Арун и възходящото налягане на мантията на Земята дава тласък на връх Еверест, избутвайки го нагоре по-високо, отколкото би било иначе.”
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!