8

Г одина на важни решения – така някои експерти описват започналата преди дни 2024 г. През следващите 12 месеца ще се състоят избори в десетки държави, в които живеят около 4,2 млрд. души, т.е. повече от половината от световното население. Сред тях са Индия, Мексико, Великобритания, Русия и Република Южна Африка. С особено голям интерес се очакват изборите за Европейски парламент, които ще се състоят между 6 и 9 юни. Освен това, на 5 ноември ще стане ясно името на следващия президент на САЩ. Безспорно, настоящата година се очертава да бъде от ключово значение за бъдещето на западния свят. Накъде ще поемат ЕС и САЩ на фона на сериозните икономически предизвикателства, пред които са изправени и нестихващите военни конфликти в Украйна и Газа?

Европа на кръстопът

Повече от 400 млн. гласоподаватели в 27-те страни членки на ЕС ще решат какъв ще бъде новият състав на Европейския парламент. Темите, които се очаква да имат най-голямо влияние върху вота, са имиграцията, икономиката и климатичните промени. Редица анализатори очакват силно представяне на някои крайнодесни формации, но дали прогнозите им ще се сбъднат? „Притесненията, че подкрепата за евроскептиците расте, не са от вчера и се увеличиха през последните години. Въпреки това, фактите сочат, че подобни твърдения са преувеличени“, заяви за Vesti.bg Ейми Вердюн, която е професор по политически науки от университета във Виктория, Канада.

„На изборите през 2009 г. евроскептичните формации получиха подкрепа от около 20 процента. През 2014 и 2019 г. тя нарасна и достигна до около 28 процента. Искам да напомня, че преди вота през 2019 г. се очакваше тези партии да станат още по-значим фактор на европейската политическа сцена и да получат значителна част от гласовете. Това, обаче, така и не се случи. В интерес на истината, именно през 2019 г. се забеляза ръст на избирателната активност – детайл, който е от голямо значение и не бива да бъде забравян“, добавя проф. Вердюн. По думите ѝ, стратегията на евроскептиците е известна на всички – те разчитат предимно на емоционални послания и негативни новини, за да привличат избиратели. Настоящата ситуация е много деликатна, тъй като изминалите пет години бяха белязани от редица кризи, които засегнаха голям брой хора. Икономическата нестабилност, конфликтите в Украйна и Газа и притесненията, че може да избухне нова мигрантска криза са добре дошли за евроскептиците, които несъмнено ще се опитат да използват страховете на хората в своя полза.

„Много европейци не отдават голямо значение на изборите за ЕП, тъй като смятат, че те няма как да повлияят на живота им. Някои експерти дори наричат вота „второстепенен“. Ситуацията, обаче, постепенно се променя. Както вече споменах, през 2019 г. се забеляза повишена избирателна активност. Това означава, че повече хора започват да се интересуват от дейността на европейските институции и начинът, по който се вземат решения там – нещо, което е от огромна важност за бъдещето на ЕС“, смята проф. Вердюн. Тя подчертава, че предстоящият вот може да се окаже от решаващо значение за бъдещето на Европейския съюз. „Изборите ще помогнат за това политиките на ЕС да станат по-интересни и достъпни за жителите на страните-членки, ще дадат тласък на обществените дебати. За да укрепне демокрацията, електоратът трябва да се интересува от вота, да го приема като важно събитие, което има потенциала да повлияе на бъдещето на всеки един европеец. По мое мнение, изборите ще бъдат успешни, ако до урните отидат повече хора в сравнение с 2019 г. Това ще е доказателство, че Европейският съюз се движи в правилната посока“, допълва проф. Вердюн.

Време за реванш: Тръмп срещу Байдън

С не по-малък се интерес се очакват и президентските избори в САЩ. Право на глас имат над 160 млн. жители на страната, които ще трябва да определят кой ще бъде 47-ият американски държавен глава. Към настоящия момент изглежда, че ще станем свидетели на нов сблъсък между настоящия президент Джо Байдън и Доналд Тръмп, който управлява САЩ в периода 2017 – 2021 г. Анализаторите прогнозират, че решаващи за изхода от вота вероятно ще се окажат гласовете на няколко десетки хиляди избиратели в колебаещите се щати.

Според проучване на „Уолстрийт джърнъл“, около 73 на сто от американците смятат, че 81-годишният Байдън е твърде стар, за да бъде преизбран за президент на САЩ. Увеличава се и броят на хората, които споделят мнението, че страната не се движи в правилната посока. Въпреки това, поддръжниците на демократите са готови да подкрепят Байдън, основната причина за което е една – да не бъде позволено на Тръмп да се завърне в Белия дом. Републиканецът на свой ред е изправен пред опасността да бъде дисквалифициран от президентската надпревара. Преди дни той обжалва решението на властите в Колорадо да не му позволят да участва в предварителните избори на Републиканската партия заради неговите действия по време на масовите безредици през 2021 г. и нахлуването на демонстранти в Капитолия. Делото ще бъде разгледано от Върховния съд на САЩ през февруари. Междувременно, Мейн също извади името на Тръмп от бюлетините за задаващите се предварителни избори в щата.

„Едва ли някой се съмнява, че предстоящият президентски вот ще е от огромно значение за бъдещето на страната. Предизвикателствата пред Белия дом са много, а освен това все по-често се задава въпросът каква ще бъде траекторията, по която ще поемат отношенията между ЕС и САЩ“, отбеляза за Vesti.bg проф. Ричард Бенсел от университета „Корнел“ в Ню Йорк. Той е автор на редица изследвания и публикации, свързани с американската политическа система.

„Ако Доналд Тръмп отново стане държавен глава, той най-вероятно ще води изолационистка външна политика, което ще нанесе удар по сътрудничеството между Вашингтон и Брюксел. Това несъмнено ще се отрази върху търговската политика и мерките за сигурност, свързани с Китай“, смята проф. Бенсел. Той допуска, че е възможно Тръмп дори да изтегли САЩ от НАТО – или поне да ограничи чувствително американското участие в организацията. Подобен ход несъмнено би оказал голямо влияние върху продължаващата война в Украйна.

„Ако пък Джо Байдън спечели надпреварата за Белия дом, политиката, която води в момента, в голяма степен ще остане непроменена. Все пак трябва да се отбележи, че изборите ще се състоят чак през ноември и е възможно да станем свидетели на неочаквани обрати, така че е твърде рано да се правят категорични прогнози“, обобщава проф. Бенсел.

Още от автора:

Великите учени, останали без Нобелова награда

Кои са най-древните традиции, свързани с настъпването на Нова година

Фалшивите новини, които могат да повлияят на предстоящите президентски избори в САЩ

По стъпките на СССР – защо някои експерти прогнозират, че Русия може да се разпадне

Какъв е произходът на някои от най-популярните стереотипи

Изследователите на НЛО, които се оказаха измамници

Забравената война между САЩ и Мексико

Въпрос на време - какво представлява атосекундата и как тя променя представите ни за света около нас

Американците, които избягаха в СССР по време на Студената война

Носи ли вина ООН за геноцида в Руанда

Цената на войната в Украйна и неясното бъдеще на руската икономика

Постижима цел ли е прекратяването на конфликта в Близкия изток

Номер или лакомство – изненадващата история на една от най-популярните традиции, свързани с Хелоуин

Как дроновете се превръщат във все по-важен елемент от войната в Украйна

Между гениалността и лудостта – непознатата история на Исак Нютон

Великите учени, създали ужасяващи оръжия

Историческите заблуди, в които много хора все още вярват

Противоречивите теории, свързани с някои от най-значимите събития в световната история

Газа, Украйна и страховете, че се приближаваме към световна война

Изстрелването на „Спутник-1“ и началото на космическата надпревара между САЩ и СССР

Войната в Украйна, Китай и бъдещето на Тайван

Коментари 8
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

8 коментара
 
- Защо с такова закъснение съобщавате за обира в дома ви, госпожо? - Ами... Мислех, че мъжът ми си е търсил чиста риза...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>КС образува дело по искане на президента</p>

Конституционният съд образува дело по искане на президента

България Преди 4 минути

КС ще се произнесе за втори път по тези въпроси

Разминаване между ЕК и Австрия за България в Шенген

Разминаване между ЕК и Австрия за България в Шенген

Свят Преди 9 минути

Австрия готви нови условия за България и Румъния

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Любопитно Преди 1 час

Българският и международен бизнес и гражданско общество заедно за по-добра среда

Почина бившият министър от кабинета на Блеър Джон Прескот

Почина бившият министър от кабинета на Блеър Джон Прескот

Свят Преди 2 часа

Прескот бе един от най-колоритните министри в кабинета на Блеър

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Свят Преди 3 часа

Домът му беше надраскан с надписи от активисти на лявата младежка организация Arran

Църквата "Свети Петър" в Люцерн

Дигитален Исус изповядва богомолци в Швейцария

Любопитно Преди 3 часа

Поне две трети от хората, които са говорили с дигиталния Исус, излизайки от изповедалнята споделят, че са имали „духовно“ преживяване

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Любопитно Преди 3 часа

Ще успеят ли Храбрите да се спасят от сигурни елиминации?

Унгария ще разположи система за ПВО край Украйна

Унгария ще разположи система за ПВО край Украйна

Свят Преди 4 часа

Будапеща: Все още вярваме, че възможно най-скоро ще има мир чрез дипломация

<p>Шокиращо лечение на трансджендър със 7&nbsp;сеанса с електрошок</p>

Подложиха трансджендър на терапия с електрошок, за да “излекуват” хомосексуалността му в Китай

Свят Преди 4 часа

Почти един от всеки петима транссексуални младежи в Китай съобщава, че е бил принуждаван от родителите си да се подлага на подобни практики

,

София, 1973 г.: Загадъчният "инцидент" с Енрико Берлингуер

България Преди 4 часа

Каква е истината за загадъчния "инцидент" с Енрико Берлингуер в София през 1973 година четете в следващите редове

Разнообразни таланти провокират усета на Орлин Горанов в “Пееш или лъжеш”

Разнообразни таланти провокират усета на Орлин Горанов в “Пееш или лъжеш”

Любопитно Преди 4 часа

Ще успеят ли Наско от Б.Т.Р. и Мариана Попова да помогнат на певеца?

Папа Франциск

Папата ще канонизира първи светец от поколение Y

Любопитно Преди 4 часа

Карло Акутис, който почина от левкемия през 2006 г., беше наречен „Божият инфлуенсър“

Пожар гори в жилищна сграда в Свети Влас

Пожар гори в жилищна сграда в Свети Влас

България Преди 4 часа

Евакуирани са хора, към момента няма данни за пострадали

Бенямин Нетаняху

Международният наказателен съд издаде заповеди за арест за Бенямин Нетаняху, Йоав Галант и командир на "Хамас"

Свят Преди 4 часа

Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху обвини Международния наказателен съд в антисемитизъм в отговор на заповедта

<p>Бурята &bdquo;Яри&ldquo; остави 80 хиляди без ток във Финалдния</p>

Бурята „Яри“ остави 80 хиляди без ток във Финалдния

Свят Преди 4 часа

Силните ветрове доведоха до проблеми с транспорта в страната

Звездите на One Direction се сбогуваха с Лиъм Пейн (СНИМКИ/ВИДЕО)

Звездите на One Direction се сбогуваха с Лиъм Пейн (СНИМКИ/ВИДЕО)

Свят Преди 5 часа

Лиъм Пейн бе погребан вчера на частна церемония в Бъкингамшир