А ко има нещо, на което терапевтите и семейните адвокати могат да разчитат, това е постоянният поток от двойки, които идват при тях с намерението да обмислят развод. Празници, рождени дни и други важни житейски етапи често се оказват моменти, в които хората започват да преоценяват своите връзки, казва Мариса Нелсън, брачен и семеен терапевт от Вашингтон, пише CNN.
“Или ще осъзнаем, че трябва да предприемем действия, като започнем терапия за двойки, уединения, индивидуална терапия, семинари... или ще решим да се разведем”, споделя тя, цитирайки думите на своите пациенти.
Някои двойки се разпадат заради тежестта на трудните житейски обстоятелства, докато други научават как да работят заедно и излизат по-силни от трудностите, допълва Саманта Клайн, партньор и ръководител на семейната практика в калифорнийската адвокатска кантора Withersworldwide.
„Трябва да опитате всичко, което можете, преди да се решите на развод, и внимателно да обмислите дали това е пътят, който искате да поемете,” предупреждава тя. Причината за това е, че процесът на развод е изключително труден — не само логистично, но и емоционално и финансово.
Въпреки това, съществуват начини да се ориентирате в конфликти и разводи за по-добри резултати и по-благоприятно разпадане на връзката, казва Клайн.
Ето какво съветват експертите:
Основни проблеми, които могат да доведат до разпадане на връзката
Разводът не трябва да бъде вземан леко, заявява д-р Моника О'Нийл, психолог от Бостън. Все пак, някои обстоятелства сигнализират с ясни знаци, че разводът може да е най-доброто решение.
„Първо, разбира се, би било, ако нечия безопасност е сериозно застрашена, независимо дали става въпрос за физическо, емоционално или сексуално насилие. Всеки вид насилие трябва да бъде взет на сериозно,“ добавя тя.
Ако е налице насилие, О'Нийл съветва да се оттеглите възможно най-бързо, тъй като с времето ситуацията може да стане още по-опасна.
Макар физическото насилие да е често по-лесно за разпознаване, то не е единственият вид насилие, на който трябва да обърнете внимание, подчертава тя. Емоционалното насилие, например, се характеризира с контрол и власт, обяснява Нелсън.
„Признаците за емоционално насилие включват унижение, обиди, заплахи, контрол, изолация от приятели и семейство, сплашване и пренебрегване на вашите нужди и желания,“ казва тя. „Тези действия започват да подкопават вашето самочувствие, самооценка и дори усещането ви за реалност.“
Изневярата също често се цитира като основна причина за напускане на връзката, но това може да бъде сложен въпрос, посочва О'Нийл.
„Виждала съм много двойки да се възстановяват след изневяра,“ казва тя. „Изневярата е нещо, което може да се обсъжда и обработва.“
Често изневярата е свързана с по-дълбоки проблеми, които също трябва да бъдат решени. Ако една двойка може да стигне до точката, в която обсъждат тези проблеми, понякога могат да изградят нова, по-здрава и по-добра връзка, допълва тя. Въпреки това, важно е да се грижите за себе си и за децата ви.
„Първо, помислете за създаването на безопасна обстановка и ако това означава да напуснете връзката, за да бъдете в безопасност, тогава това е нещо, което трябва да направите,“ добавя О'Нийл.
Различията в гледните точки ще ви повлекат надолу?
Някои обстоятелства, които могат да обтегнат връзката, са по-малко очевидни — те могат да изглеждат като част от житейските възходи и падения или да бъдат сигнал, че връзката ви не функционира.
Разногласията относно родителските подходи, как да се грижим за родител, който има нужда от помощ, усещането за липса на подкрепа в трудни моменти или загубата на интимност могат да бъдат значителни предизвикателства.
Често не самият проблем е този, който разрушава връзката, а начинът, по който се справяте с него, отбелязва Нелсън.
„Всичко (освен злоупотребата) е решимо в повечето случаи,“ казва тя. „Има много неща, които могат да се разрешат, но това изисква добра комуникация, компромиси и умението да създадем пространство за реалността на партньора, когато вземаме важни решения. Няма място за догматизъм в позицията си.“
Що се отнася до терапията, въпросът е дали вашият партньор е готов да се включи в терапия за двойки. За някои хора това е страшно, но ако те преодолеят този страх и се опитат да четат книги за отношения, да разговарят с религиозен лидер или с други близки хора, това може да е началото на възстановяването.
Ако можете да уважавате гледните точки на партньора си, да работите заедно, да правите компромиси и да сте отворени за промяна на вашия споделен план, това може да бъде голямо предимство, казва Нелсън.
„Ако има нежелание за промяна, за терапия или за търсене на подкрепа, това може да е знак, че връзката не функционира“, предупреждава тя.
Индивидуалната терапия също може да бъде полезна, дори ако партньорът ви не иска да участва в терапия за двойки. По този начин ще можете да разберете какво внасяте във връзката и какво можете да направите, за да я подобрите, ако решите да продължите.
След като обмислите всичко
Ако сте взели решение да се разведете, независимо от трудността на процеса, трябва да вземете много нови решения.
„Без значение колко разводът може да изглежда като най-доброто за вас или за връзката ви, все пак ще изпитате загуба,“ казва Нелсън. Това може да е загубата на идентичността ви като женен човек, на бъдещите ви планове, на децата, които няма да бъдат винаги с вас, или просто на това да имате партньор, с когото да споделяте деня си.
„Загубата, която идва с развода, може да бъде катализатор за вълнуваща емоционална буря,“ добавя тя.
Важно е да се справите с болката и да се излекувате, без да позволявате на болката да ви погълне. „Ако не позволите на тази връзка да си отиде, това ще ви изяде,“ казва тя. „Ще ви подкопае самочувствието и ще ви затрудни да отворите сърцето си за нова любов в бъдеще.“
Подкрепата от приятели, семейство или терапевт ще бъде от съществено значение. Важно е също така да имате предвид как искате да изглежда животът ви след развода, за да вземате правилни решения по време на процеса, допълва О'Нийл.
Тя предлага да се замислите върху въпроси като: Къде искате да бъдете след пет години? Как искате разводът да се отрази на децата ви? Какви отношения искате да имате с бившия партньор?
„Не е необходимо да сте приятели. Ще продължите да скърбите. Ще бъде болезнено. Ще се усеща като смърт. Но ако имате яснота относно това как искате да изглежда животът ви след развода, това ще ви помогне да стигнете до по-доброто бъдеще,“ завършва тя.
Как да се справите с децата
Разводът, когато има деца в семейството, изисква особено внимание.
„Родителят трябва да осъзнае, че въпреки края на брака, тяхната роля като родители не приключва,“ казва О'Нийл. Целта е да се отглеждат деца с добри отношения с двамата родители и да се подготвят за успех през целия им живот. Това включва да не манипулирате децата или да злословите срещу другия родител.
„Вашите деца не са просто наблюдатели,“ напомня Нелсън. „Трябва да преминете през терапията заедно, за да можете да се научите как да разединявате съзнателно и да бъдете родители.“
Ако имате проблеми с комуникацията по време на брака, Нелсън подчертава, че ще трябва да се справяте с тях и по време на развода. Важно е да не реагирате на лошото поведение на другия родител. Вместо това, обяснете на децата, че не трябва да ви защитават, но им осигурете пространство и инструменти да се справят с конфликта.
„Ако чуете нещо болезнено, върнете се и кажете: Нека поговорим за това. Това дава на децата възможността да се справят с емоциите си и да се чувстват уверени“, препоръчва О'Нийл.