„Всички искат да променят света, но никой не се замисля да промени самия себе си” – Лев Толстой
На 9 септември 1828г. в Ясная поляна, провинция Тула, Русия, се ражда видният руски писател Лев Толстой.
Лев е най-малкият от четирима братя, а когато е едва на 2-годишна възраст остава без майка.
Тогава отговорността за грижата на децата поема братовчедка на неговия баща, който умира седем години след майка им.
След като децата на семейство Толстой остават кръгли сираци, попечителството над тях официално поема тяхната леля.
Детството на Лев е белязано от смъртта и на леля му. След нейната гибел с братята му отиват да живеят при другата си леля в Казан, Русия.
Макар и Толстой да преживява прекалено много загуби още в първите години от живота си по-късно той ще идеализира детските си спомени в своите творби.
„Всички щастливи семейства си приличат. Всяко нещастно семейство е нещастно по свой собствен начин” – „Анна Каренина”, Лев Толстой
Началното си образование Лев получава у дома, благодарение на своите френски и немски преподаватели.
През 1843г. Лев се записва в Университета в Казан със специалност Източни езици. Той обаче не успява да се справи с напрежението и ниските му оценки го принуждават да се премести в друг курс.
Въпреки това Толстой напуска университета през 1847г. без завършено образование.
Лев се връща в родния си град, където има амбициите да се превърне във фермер. Постоянното му отсъствие и липсата на познания в областта бързо му показват, че тази работа не е за него.
Това, което успява да направи Толстой в същия период обаче, е стриктно да си води дневник – нещо, което ще го вдъхнови в бъдеще да започне да пише.
„Ако търсиш съвършенството, никога няма да бъдеш доволен” – „Анна Каренина”, Лев Толстой
Докато Лев отчаяно се опитва да развива фермерската си кариера, по-големият му брат Николай го посещава по време на една от почивките си от армията.
Той успява да убеди Лев да се пробва като военен. Бъдещият писател се вслушва в съвета на своя брат, през ноември 1854г. се премества в Севастопол, Украйна, където участва в Кримската война до август 1855г.
През следващите 30г. от живота си Лев се посвещава изцяло върху изграждането на образа на един морален и религиозен лидер.
Неговите възгледи за мирното противопоставяне на злото повлияват на личности като Махатма Ганди.
„Ако искаш да бъдещ щастлив, бъди” – Лев Толстой
Толстой преживява много трудности по своя житейски път.
След себе си оставя велики произведения. „Война и мир” и „Анна Каренина” са само една малка част от неговото уникално за времето си творчество.
Със съпругата си Лев има общо 13 деца, но 3 от тях умират на невръстна възраст.
„Война и мир” неслучайно често се определя като най-великата творба на руския писател, тъй като тя допринася за развиването на жанра роман в модерната европейска литература.
Историята помни Лев Толстой като човек, изгубил много, но дал всичко от себе си на хората. Личност, надраснала времето си. Духовен водач, когото едва ли светът някога би бил способен да разбере.
„Двамата най-силни воини са тези – Времето и Търпението” – Лев Толстой
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!