Е дна от най-новите продукции на НВО – „Чернобил”, базирана върху творбата, донесла Нобелова награда за литература на Светлана Алексиевич, извади наяве една позабравена от обществото тема.
История от едни вече отминали времена, от периода на Студената война и инцидентът с украинската атомна електроцентрала, предшестващ разпадането на СССР.
Случилото се в Чернобил през април 1986г. неведнъж е провокирало редица автори да излязат със своя версия, художествена, украсена, погледната от друг ъгъл.
Някои пък залагат изцяло на истината и фактите, създавайки романи, които поставят съмнения и размиват границата между реалността и сюжет от филм на ужасите.
Работата на учените физици върху разучаването на ядрения синтез предизвиква колкото възхищение, толкова и възмущение.
Второто усещане започва да преобладава след създаването на атомната бомба.
Това е може би най-унищожителното оръжие, което човекът би могъл да създаде. И макар ядрената енергия да ни е помогнала в много отрасли, включително и в науката и в разбирането на начина, по който функционират звездите, тя е повече от опасна.
Поне на този етап от развитието на човечеството.
Предлагаме ви няколко заглавия, които разказват човешките истории, измислени или реални, на фона на ядрения инцидент в Чернобил и трагедиите в Хирошима и Нагасаки от Втората световна война.
„Когато всичко се топи във въздуха” – Дера Маккиън
Излязъл за пръв път от печат през януари 2014г., романът на Дера Маккиън поглежда към трагедията от Чернобил чрез историите на няколко различни персонажи.
„Когато всичко се топи във въздуха” разказва за дребните и лични човешки истории, както и за начина, по който този инцидент променя живота им завинаги.
„Песен за Нагасаки” – Пол Глин
На 9 август 1945г. американски бомбардировачи хвърлят атомна бомба над японския град Нагасаки, убивайки десетки хиляди и ранявайки смъртоносно двойно повече хора.
Сред оцелелите е Такаши Нагай, изследовател и последовател на католическата вяра. Живеейки сред руините на някогашния си роден град и страдащ от левкемия вследствие на излагането на прекалено завишени нива на радиация, той успява да вдъхва кураж и сила на отчаяните си сънародници.
„Песен за Нагасаки” разказва историята на Такаши, която разтърсва и вълнува. Една нереална история от реалния свят.
„Чернобилска молитва” – Светлана Алексиевич
Писмата на американския пилот Клод Ътърли, участвал в атаките над Хирошима, до философа, поет и журналист Гюнтер Андерс
За атаките на американските бомбардировачи над Хирошима.
От първо лице писмата на Клод Ътърли до Гюнтер Андерс разкриват истинската същност на войната по един неподправен начин.
„Скорошните новини за създаването на атомни бомби са толкова ужасяващи за всички. Безкрайната лудост на тези лунатични физици да използват труда си за създаването на подобно оръжие е едно бавно предначертаване на края на човечеството.
Подобни експлозиви в ръцете на хората, чиито морал и интелект постепенно деградират, е толкова полезно, колкото да дадете оръжия на затворниците и да се надявате, че това ще осигури мира” – Дж. Р. Р. Толкин.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!