Н е всички молци са прашно сиви или скучно бежови. Вземете например розовия кленов молец, който притежава невероятна комбинация от цветове, благодарение на която прилича на суперзареден летящ зефир.
Розовият кленов молец (Dryocampa rubicunda) е вид от семейство Saturniidae, в което се срещат някои от най-големите видове молци в света, включително кралските, императорските и гигантските копринени молци. Въпреки това те са най-малките от цялото семейство, с размах на крилете от 3,2 до 4,4 cm.
Къде да намерите розов кленов молец
Rosy Maple Moth: The Pink And Yellow Dazzler Of North America's Forestshttps://t.co/U98WOxk5bd
— IFLScience (@IFLScience) August 22, 2024
Розовият кленов молец е местен представител на широколистните гори на Северна Америка, като ареалът му се простира по източната половина на САЩ и близките райони на Южна Канада. Името им идва от предпочитанията им към кленовите дървета - ако искате да зърнете такъв молец в дивата природа, най-добре е да потърсите тези дървета.
Тяхната отличителна черта е розово-жълтото им оцветяване, което им спечелва прозвището „млечен молец“. Наситеността на цветовете може да варира при различните индивиди, като някои от тях изглеждат почти горещо розови и неоново жълти, докато други просто изглеждат кремаво бели с някои меки розови маркировки.
Защо розовите кленови молци са толкова ярко оцветени?
Цветът не ги маскира добре в горската среда, но много видове молци са развили ярка окраска, за да отблъскват хищниците. По същество това е гигантски мигащ предупредителен знак с надпис
„ВНИМАНИЕ! НЕ ЯЖТЕ! ОПАСНОСТ!“
Този защитен механизъм е известен като апосематизъм. Много хищници знаят, че трябва да избягват ярките цветове, тъй като те могат да сигнализират, че плячката е токсична. Въпреки че розовите кленови молци нямат отрова, гладната птица няма да разбере това.
Гъсеница на розов кленов молец: Kленови червеи със зелена ивица
Цветът им не е единствената им странна черта. Подобно на други видове от семейство Saturniidae копринени молци, възрастните розови кленови молци нямат уста или храносмилателна система, така че не могат да се хранят. Тъй като живеят само от 2 до 9 месеца, те просто се хранят с енергията, натрупана от времето, когато са били гъсеници.
Гъсениците на розовите кленови молци са известни като зеленопоясни кленови червеи и изглеждат доста незабележими, със светлозелено тяло и червена глава.
Те остават гъсеници в продължение на няколко седмици, като се хранят с възможно най-много храна, преди да навлязат в стадий на какавида, от който излизат в окончателния си вид: ярко оцветен молец.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!