Н ова уебкамера, предаваща на живо, позволява на зрителите да видят вътрешността на т.нар. „мега леговище“ - дом на стотици гърмящи змии.
Според изявлението на университета предаването на живо, което може да се види на RattleCam.org, се управлява от изследователи от Калифорнийския политехнически държавен университет.
Разположена на неразкрито място в частна земя в Колорадо, бърлогата привлича гърмящите змии, защото им позволява да се скрият и да се предпазят от природните стихии.
Watch hundreds of rattlesnakes in a 'mega-den' from the safety of your computer https://t.co/o0dxKjbePH pic.twitter.com/ZeVXIp4yCT
— Eyewitness News (@ABC7NY) July 17, 2024
Зрителите могат да видят десетки бременни гърмящи змии, които се очаква да имат потомство по-късно това лято.
"Късметлиите, които посещават уебсайта, могат да видят и редки събития като опити на хищници да нападнат гърмящите змии и жадни змии, които пият дъждовна вода, събрала се между увитите им тела", съобщиха от университета.
Уточнява се, че сутрин и рано вечер са най-подходящите часове за наблюдение.
„Това предаване на живо ни позволява да събираме данни за дивите гърмящи змии, без да ги безпокоим, което улеснява научните открития“, казва в изявлението си Емили Тейлър, ръководител на проекта и професор по биологични науки в университета.
„Но още по-важно е, че обществеността може да наблюдава дивите гърмящи змии, които се държат по естествен начин, което помага да се преборим с тенденциозните образи, които виждаме в телевизионните предавания на гърчещи се, отбраняващи се и стресирани змии, които нападат хора, които ги провокират“, споделя още Тейлър.
Следващото поколение ще се появи през август и ще остане в бърлогата с майките си до завръщането на мъжките змии от летните ловни полета през септември.
След това камерите ще бъдат изключени, докато змиите спят зимен сън, а излъчването на живо ще бъде възобновено през следващата пролет.
„Надяваме се в крайна сметка да инсталираме камери на змийски струпвания (групови събирания) по целия свят, за да ни помогнат да разберем по-добре поведението на тези сложни, социални животни“, добавя Тейлър в изявлението си.
Съществуват около 33 вида гърмящи змии. Те са приспособими и живеят в гори, пасища, блата и пустини в големи части от Северна и Южна Америка, от Южна Канада до централна Аржентина.
Но като се има предвид ареалът им, смъртните случаи от ухапвания от гърмящи змии са доста редки в Съединените щати, отчасти поради техния отшелнически характер.
"Гърмящата змия гледа на нас като на хищник; ние сме голямо животно, което може да я изяде. И тя се страхува от нас“, казва Тед Кламп, основател на серпентариума на остров Едисто в Южна Каролина, пред CNN през юли 2022 г.
В резултат на това гърмящите змии са склонни да останат скрити.
„Когато срещнем змия в движение, тя обикновено търси храна, партньор или убежище. В противен случай тя остава скрита, защото е много уязвима за всякакви хищници“, казва Кламп.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!