С осовете са основна част от френската кухня и могат да променят вкуса и текстурата на всяко ястие. Те могат да бъдат прости или сложни, но приготвянето на домашни сосове винаги е забавен процес, който ви позволява да се насладите на перфектното ястие в уюта на собствения си дом.
Нека да разгледаме 5-те основни соса на френската кухня, които формират основата за бъдещи вариации на вкусовете!
- Сос Бешамел
Сос Бешамел е един от най-използваните в съвременната гастрономия, а приготвянето му не е никак сложно. Всъщност оригиналната рецепта има само три съставки. Ако трябва да опишем този сос с една дума, може би тя ще бъде „универсалност“. Върви много добре с безкраен брой ястия, от паста до телешко, пилешко или зеленчуци. Рецептата за соса се появява за първи път през 1651 г. в трактата „Френският готвач“ на кралския готвач Франсоа Варен, който пръв говори за сосовете като за основа на кухнята.
- Сос Велуте
Сродникът на бешамела с по-силен и изразителен характер използва бульон вместо мляко. Технологиите за приготвяне на велуте и бешамел не се различават много: първо брашното и маслото също се запържват в съотношение 1/1, след което се добавя бульон (най-често пилешки, но може да бъде рибен или телешки, в зависимост от вкуса). Този сос се сервира с птиче месо и морски дарове. На неговата основа се приготвят унгарски, венециански, немски и други сосове.
- Сос Холандез
Сърцето и душата на яйцата Бенедикт. Разпространената днес рецепта за сос Холандез е родена през 19 век. За приготвяне е необходимо маслото да се прецеди през цедка и постепенно да се добави към разбитите жълтъци, които “почиват” на водна баня. Сосът се подправя с лимонов сок, сол и чушки. Идеален не само за яйца Бенедикт, но и за риба, морски дарове и зеленчуци. Холандез е основата за беарнеза и дижонския сос. За овкусяване на този сос френският етикет препоръчва добавянето на фини билки – комбинация от ситно нарязан магданоз, естрагон и див лук. Но съвременните варианти ви позволяват да отидете по-далеч.
- Френска майонеза
Оригиналната рецепта за майонеза се състои от яйчен жълтък, оцет или лимонов сок, растително масло, сол и захар. Приблизителната технология за приготвяне на домашна майонеза е позната на всички, но има някои нюанси. Ако ще я разбивате на ръка с бъркалка, купата трябва да е достатъчно дълбока, но не широка, за да може бъркалката да стига добре до всяко ъгълче. Вторият момент е, че всички съставки трябва да са на стайна температура.
- Доматен сос
Има няколко варианта за приготвяне на доматен сос. Ако следвате проста рецепта, трябва да нарежете доматите, да добавите зехтин в тигана и да варите всичко на слаб огън, докато се получи гъста смес, след което да добавите смес от босилек, магданоз, риган и други билки. Доматеният сос се сервира към паста, месни ястия и зеленчуци, а също така служи за основа на маринара и болонезе.
Освен че е вкусен, доматеният сос е полезен за здравето. Проучванията са открили например, че ликопените, които се намират в доматите, могат да помогнат за намаляване на риска от няколко вида рак. Освен това намалява нивата на триглицеридите и холестерола в кръвта.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
Още от автора:
Секс етикет: Как трябва да се държим в леглото
Сънували ли сте бебе? Ето какво означава
Хор, Анубис, Ра: Ето кои египетски богове трябва да знаем
Шест причини да не можете да се съсредоточите при четене
Успешна и независима жена: Навиците, които ни правят такива
Кой е Анаксагор и какви са неговите теории?
Четири техники за справяне с главоболието (без лекарства)
Как да водим минималистичен начин на живот: 7 полезни съвета
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!